Jeľcina a ktorý liberalizoval ceny začiatkom roku 1992, navštívil Irak tento mesiac s cieľom poradiť pri obnove hospodárstva. Ako povedal na stretnutí s novinármi, vidí paralely s problémami, ktoré kedysi riešil.
"Irak pracuje veľmi neobvykle, ale do istej miery je to podobné ako v sovietskom Rusku," povedal Gajdar, ktorý z postu predsedu vlády musel odísť po šiestich mesiacoch. Vďaka svojim reformám sa stal jedným z najnepopulárnejších politikov Ruska, keď jeho reformy zvýšili infláciu a doslova cez noc pripravili milióny Rusov o úspory. Irak podľa neho potrebuje iné metódy. "Liberalizácia cien v Iraku je nevyhnutná, ale nie je pravdepodobná šoková terapia ako to bolo v Rusku," povedal.
Po jeho odchode z kresla premiéra, reforma postupovala postupne. Rusko sa odvtedy stalo spoľahlivým exportérom ropy a cieľom zahraničných investícií. "Rusku trvalo päť až sedem rokov na odštartovanie ekonomického rastu po páde Sovietskeho zväzu," uviedol. Pokiaľ ide o Irak, je to zložitá otázka, ale hospodársky rast by mohol byť rýchlejší, ak vznikne základný poriadok. Ako ďalej povedal, Spojené štáty majú mnohých kvalifikovaných expertov, "ale žiadny z nich nemá skúsenosť s liberalizáciou cien...my máme skúsenosť s riešením týchto problémov." V Iraku sa Gajdar stretol spolu s inými špecialistami z bývalej komunistickej východnej Európy s členmi irackej vládnej rady.