vanovom. Rovnaké témy budú dominovať aj na piatkovom rokovaní s jeho americkým kolegom Colinom Powellom. O príprave rokovaní diskutovali na dnešnom stretnutí ministri zahraničných vecí Európskej únie (EÚ) v New Yorku, na ktorom sa zúčastnil aj štátny tajomník MZV SR Ivan Korčok.
Ako Korčok uviedol pre agentúru SITA, únia vníma situáciu na Blízkom východe veľmi citlivo a považuje ju za kritickú. "Je veľmi zlé, že základný politický rámec riešenia situácie v tomto regióne, ktorým je tzv. cestovná mapa, je ohrozený, lebo denne dochádza k eskalácii napätia a teroristickým útokom," skonštatoval. EÚ je podľa Korčoka odhodlaná zostať veľmi aktívnou a chce vstúpiť do tohto procesu ako súčasť tzv. kvarteta tvoreného Organizáciou Spojených národov (OSN), EÚ, Ruskou federáciou a USA. "Myslím si, že EÚ kladie dôraz najmä na to, aby obe strany konfliktu - Izrael a Palestína nerobili nezvratné kroky, ktoré by zabránili základnej myšlienke urovnania konfliktu, ktorou je koexistencia dvoch nezávislých štátov," poznamenal štátny tajomník.
I. Korčok vníma veľmi pozitívne dnešnú výzvu amerického prezidenta Georgea Busha, aby bola prijatá osobitná rezolúcia, ktorou by sa krajiny zaviazali spoločne bojovať proti šíreniu zbraní hromadného ničenia. "Považujem to za dôležitý politický signál, ale cesta, ktorú treba prejsť v rámci Bezpečnostnej rady OSN na prijatie tohto dokumentu, si vyžiada ďalšie konzultácie," podotkol. Napriek tomu, že ešte neexistuje žiadny konkrétny text rezolúcie, je podľa Korčoka veľmi dobré, že na pôde Valného zhromaždenia OSN zaznel taký silný politický apel.
Diskusia na dnešnom stretnutí ministrov zahraničných vecí sa sústredila aj na otázky spolupráce EÚ a OSN v oblasti krízového manažmentu. Únia, ktorá má ambíciu hrať v zahraničnej politike oveľa dôležitejšiu úlohu, považuje oblasť bezpečnosti za jednu z prioritných. V stredu podpíše EÚ základný rámcový politický dokument - spoločnú politickú deklaráciu o spolupráci s OSN. Na stretnutí v New Yorku bude EÚ zastúpená Trojkou (Grécko,Taliansko,Írsko) a OSN generálnym tajomníkom Kofim Annanom. Korčok to hodnotí ako ďalší pozitívny krok v rozvoji vzájomných vzťahov medzi EÚ a OSN.