li členovia Výboru regiónov EÚ a komisár pre regionálnu politiku Michel Barnier.
Už v blízkom čase podpíše Výbor regiónov s Európskou komisiou protokol o spolupráci, oznámil dnes novinárom jeho predseda Jos Chabert, podľa ktorého spolupráca oboch inštitúcií umožní dostať EÚ "bližšie k občanom".
Komisár Barnier dnes na plenárnom zasadnutí výboru predstavil jeho členom správu o politike kohéznej a štrukturálnej pomoci a jej budúcnosti po rozšírení. "Prijatím 12 nových členov sa rozdiely medzi rôznymi oblasťami únie výrazne prehĺbia," varoval komisár. Pripomenul, že zatiaľ čo počet obyvateľov a rozloha EÚ sa po rozšírení o 12 krajín zvýšia o tretinu, hrubý domáci produkt narastie iba o päť percent.
Vznikne nová skupina krajín, ktorých HDP bude dosahovať iba okolo 40 percent priemeru EÚ, uviedol Barnier. Podľa nedávno zverejnenej správy bude v tejto skupine Slovensko a sedem ďalších dnešných kandidátskych krajín. Iba ČR, Slovinsko, Malta a Cyprus sa spomedzi kandidátov dostali do prostrednej bohatšej skupiny.
"Zo 105 miliónov obyvateľov dnešných kandidátskych krajín bude viac ako 98 miliónov žiť v regiónoch, kde úroveň HDP nepresahuje 75 percent priemeru rozšírenej únie," povedal Barnier. Práve hranica 75 percent je podmienkou pre čerpanie finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ určených na pomoc zaostávajúcim regiónom.
Podľa Barniera však vstup chudobnejších krajín neznamená, že dnešné zaostávajúce regióny EÚ automaticky zbohatnú. Je preto potrebné zmeniť pravidlá kohéznej a štrukturálnej politiky a riešiť vzniknuté problémy. "Veľká chudoba jedných nemôže zatieniť vážne problémy iných," myslí si komisár.
Výbor regiónov EÚ dnes okrem iného schválil členov a náhradníkov, ktorí ho budú zastupovať vo vznikajúcom spoločnom výbore s Českou republikou. Česká strana musí teraz vymenovať svojich členov spoločného výboru a jeho prvá schôdzka by sa mala konať v lete. Úlohou spoločného výboru bude najmä výmena informácií o európskej problematike, ktoré by mohli byť užitočné pre české regióny.
Slovensko zatiaľ nie je tak ďaleko ako Česká republika. Výbor pre regióny EÚ však už slovenskú stranu požiadal, aby začala prípravné práce na vytvorenie spoločného výboru. V máji by sa mohla v SR konať konferencia, na ktorej by sa stanovili ďalšie kroky, navrhli organizácie, ktoré budú mať v spoločnom výbore zastúpenie a podobne. Slovensko je jednou z prvých krajín tzv. helsinskej skupiny kandidátov (SR, Malta, Litva, Lotyšsko, Bulharsko, Rumunsko), ktoré začalo prípravné práce na vytvorení spoločného výboru s Výborom regiónov EÚ.