Washington 13. septembra (TASR) - Americké denníky sa v dnešných vydaniach naďalej venujú teroristickému napadnutiu Spojených štátov. Mnohé poukazujú na charakteristickú americkú vlastnosť - napriek najtragickejším udalostiam a smútku na nezlomného ducha, ktorý sprevádza krajinu aj v najťažších situáciách.
Iné hovoria o tom, čo musí urobiť prezident Bush, alebo varujú pred nenávisťou voči moslimskej viere a Arabom, pretože prevažnú väčšinu Američanov moslimského pôvodu tvoria lojálni občania.
Ďalšie noviny píšu o tom, že Amerika sa navždy zmenila, pretože krajina sa ocitla vo vojne so zlom. New York Times sa venujú všeobecnejšej téme - v záujme sebazáchovy národ musí hádať a identifikovať svoje najlepšie vlastnosti.
"Skôr alebo neskôr, keď sa vyžaduje odvaha, všetci začíname hádať odpoveď na otázku, a odvaha je v nás... Od prvej chvíle zasiahnutia New Yorku prichádzajú odpovede. Sú také, v aké sme dúfali a aké sme očakávali," píšu New York Times.
Denník Atlanta Constitution sa zamýšľa nad deťmi a nad tým, ako im pomôcť. Píše: "Musíme ubezpečiť naše deti, že páchatelia tohto hrozného zločinu, v skutočnosti začatia vojny, neuniknú pred spravodlivosťou. Musíme im tiež zdôraznil, že nie sú bezmocné, že aj naše deti majú v zápase za spravodlivosť svoju úlohu.
Denník Chicago Tribune si kladie otázku, ktorú vpísal do titulku. Ten sa pýta: "Prečo nás nenávidia?" a pokračuje: "Na Blízkom východe majú na túto otázku množstvo politických odpovedí. V mnohých mysliach Arabov a moslimov je najväčším našim hriechom jednoznačná podpora Izraela."
Avšak denníky varujú Američanov pred nenávisťou voči moslimskej viere a Arabom, pretože prevažnú väčšinu Američanov moslimského pôvodu tvoria lojálni občania.
Columbus Dispach z Ohia a Birmingham Post Herald z Alabamy upozorňujú, že Spojené štáty musia použiť svoje svaly, ale spravodlivo, a potom už bez ospravedlňovania sa. Nakoniec - veď niekoľko tisíc nevinných Američanov poslali takpovediac na jatky. Bez akéhokoľvek varovania alebo ľútosti.
Denník The Times z Trentonu, hlavného mesta štátu New Jersey, však upozorňuje: "Federálne orgány a inštitúcie sa sústreďujú na saudského teroristu žijúceho v exile Osamu bin Ladína. V tejto súvislosti však existuje skutočné nebezpečenstvo, že Američania začnú ventilovať svoju zlosť a rozčarovanie proti nevinným moslimom a Američanom arabského pôvodu. To by nebolo správne."
Denník upozorňuje, že takáto nespravodlivosť sa už raz v histórii stala. Počas druhej svetovej vojny internovali v Spojených štátoch desaťtisíce Američanov japonského pôvodu, ktorí roky trpeli za japonský útok na Pearl Harbour.
Na palestínskych uliciach na západnom brehu rieky Jordán síce tancovali tisícky Palestínčanov, ktorí sa tešili z hrôz utorkového teroru, avšak hľadanie obetných baránkov, vytváranie stereotypov alebo iné formy útočenia na Američanov arabského pôvodu by americký národ znížilo na úroveň teroristov. Vrazili by nôž do nevinných ľudí, ktorí len vzdialene pripomínajú tých, čo sú za útok skutočne zodpovední, konštatujú noviny.
(spolupracovník TASR William Guard) mak dem