Washington 13. septembra (TASR) - Americký prezident George W. Bush vyhlásil piatok za národný deň modlitieb a spomienok na tých, ktorí zahynuli v utorok počas teroristických útokov v New Yorku a vo washingtonskom Pentagóne.
Atmosféra v hlavnom meste je pokojná, ale napätie badať na tvárach ľudí. Obyvatelia vzrušene diskutujú o tom, čo ich možno čaká v nasledujúcich dňoch a týždňoch. Pred Bielym domom ľudia spontánne spievajú známu hymnickú pieseň America Beatiful, držia sa za ruky na znak solidarity. Mnohé autá majú pripevnené americké zástavy. Rovnaký pohľad sa naskytá aj pred Kongresom, kde poslanci majú rozhodnúť, či poskytnú prezidentovi plnú moc, aby s vedomím parlamentu mohol vydať rozkaz na prípadný vojenský zásah.
Podľa niektorých je čas taký vážny, že Američania sa možno budú musieť vzdať niektorých svojich osobných slobôd, aby FBI a CIA mohli vypátrať tých, ktorí údajne atentátnikom na pôde Spojených štátov pomáhali. Veľké obchodné siete hlásia, že vypredali v priebehu dvoch dní všetky zásoby amerických zástav. Len sieť SEARS ich predala za dva dni 160.000. V New Yorku sa tisícky dobrovoľníkov hlásia, že chcú pomáhať pri vyťahovaní obetí. Takmer nik už nedúfa, že pod troskami sú ešte živí ľudia, aj keď v skutočnosti i dnes záchranári vytiahli z trosiek niekoľkých šťastlivcov.
V dolnej časti Manhattanu chodia ľudia s fotografiami svojich priateľov a príbuzných a pýtajú sa okoloidúcich, či ich náhodou nevideli. Smutný pohľad, na aký Amerika nebola pripravená. Mnohí Newyorčania a Washingtončania sa pristavujú pri pamätníkoch občianskej vojny Juh proti Severu. To bolo naposledy, čo na pôde Spojených štátov zahynuli tisíce v dôsledku vojny a dnes je Amerika obeťou vo vojne na svojom území s teroristami.
(spolupracovník TASR William Guard) mak juh