sobujúc sa pokojnému súkromnému životu. To sa však nedá povedať o Billovi Clintonovi, ktorý 20. januára odovzdal prezidentský úrad do rúk svojho nástupcu Georgea W. Busha mladšieho. Pravda je taká, že o jeho osobu je taký mediálny a verejný záujem, že sa zdá, akoby ani nikdy zo svojho úradu neodišiel.
Clintonovo meno je toptémou rôznych talkshow, dominuje v novinových titulkoch, priťahuje zástupy ľudí. Bývalý americký prezident sa napríklad v utorok pri výbere svojej budúcej úradovne v Harleme tešil rovnakému záujmu zo strany verejnosti ako rocková hviezda.
Zdá sa však, že rozruch okolo Clintonovej osoby vládne takmer všade. V Bielom dome sa prešetrujú dary, ktoré počas svojho funkčného obdobia nadobudli manželia Clintonovci. Zatiaľ čo ostatní americkí prezidenti si dali s prvými postverejnými vystúpeniami riadne na čas, Clinton si svoju prvú platenú reč odprednášal už dva týždne po odchode z prezidentského úradu.
Senátny výbor zase vyšetruje milosť, ktorú Clinton v posledných hodinách svojho úradovania poskytol finančníkovi Marcovi Richovi a Pincusovi Greenovi, ktorí boli pred 17 rokmi obvinení za daňové úniky vo výške 48 miliónov dolárov. Denise Richová, manželka omilosteného M. Richa, ktorá údajne túto milosť ovplyvnila, pretože patrí k najväčším sponzorom Demokratickej strany, minulý týždeň odmietla v tejto veci vypovedať pred Snemovňou reprezentantov.
Podľa názoru republikánskeho senátora Arlena Spectera sa tak reálne zvýšila možnosť, že Clinton bude povolaný svedčiť a dokonca riskuje možnosť obvinenia z nesprávnosti udelenia milostí. Potenciálny impeachment by ho tak zbavil práva viesť právnickú prax. Richovo omilostenie už kritizovali aj členovia Demokratickej strany, pretože Biely dom zo začiatku neposkytol ministerstvu spravodlivosti informáciu o tom, že Rich uteká pred spravodlivosťou.
Clintonove milosti by teda mohli mať aj súdnu dohru, informoval denník New York Times. Prezident Bush však v utorok naznačil, že je čas odložiť minulosť nabok. "Je na čase pokračovať. Teším sa len na to, čo budem robiť ja," vyhlásil na margo Clintona Bush.
Päťdesiatštyriročný Clinton je od čias Theodora Roosvelta najmladším americkým exprezidentom. Býva v New Yorku spolu so svojou manželkou Hillary, senátorkou za štát New York, pretože sa v skutočnosti nemal kam vrátiť. Neobávajme sa teda, že sa stratí z verejného dohľadu. Vo svojej rozlúčkovej reči v deň Bushovej inaugurácie totiž sám Clinton uviedol, že síce opustil Biely dom, v skutočnosti tu však stále je a neodchádza nikam.