oznámiť, či odstúpi, pokiaľ parlament niektorú súčasť reforiem zamietne. Poslanecká snemovňa začne o navrhovaných reformách rokovať v utorok.
Predseda sociálne demokracie v júni varoval, že odstúpi, pokiaľ poslanci odmietnu balík zákonov, ktorých účelom je znížiť deficit verejných rozpočtov na štyri percentá HDP do roku 2006 z tohtoročných zhruba 7,6 percenta.
V piatok si však nechal voľné ruky, keď odmietol informovať, ktoré z predložených zákonov považuje za natoľko kľúčové, že by ich odmietnutie znamenalo jeho rezignáciu. "Rozhodujúce je, či výsledkom budúcich týždňov bude nástup na reformnú cestu a súčasne či je istota, že sa touto reformnou cestou pôjde aj naďalej a povedie k cieľu," povedal. "To je rozhodujúce, samotné detaily nemajú význam," dodal Špidla.
Špidla musí prekonať tvrdú opozíciu vo vlastných radoch. Sociálno-demokratický poslanec Josef Hojdar už predtým varoval, že bude hlasovať proti reforme alebo prinajmenšom niektorým konkrétnym návrhom, a ostrou kritikou nešetrí rad jeho straníckych kolegov.
Česko musí znížiť rozpočtový deficit pod hranicu troch percent HDP, aby splnilo kritériá pre prijatie spoločnej európskej meny. Vláda očakáva, že ČR zavedie euro koncom desaťročia. Špidla si nechal otvorené dvere aj pre prípad, že poslanci neschvália návrh rozpočtu na rok 2004. Odmietnutie rozpočtu, ktorý počíta so schodkom 115 miliárd korún, by automaticky neznamenalo pád vlády, povedal.
"Stalo sa aj v minulých volebných obdobiach, že pri prvom čítaní neprešiel návrh rozpočtu a bol prepracovaný, aby nakoniec prešiel," uviedol premiér.
Finančné trhy sa stále viac spoliehajú, že vláda túto jeseň prežije. Stúpajúci optimizmus pomohol korune v piatok posilniť na jedenapolmesačné maximum, keď nakrátko prelomila hranicu 32,00 za euro.