N). "Rovnako, ako by Spojené národy mali zastávať vedúcu úlohu v sociálnom a ekonomickom rozvoji vo svete, mali by ju mať aj v boji proti terorizmu," povedal pre agentúru Reuters hostiteľ konferencie, nórsky premiér Kjell Magne Bondevik.
Bondevik a nositeľ Nobelovej ceny za mier Elie Wiesel, ktorý prežil Holokaust, budú viesť jednodňové rokovania pod názvom "Boj proti terorizmu za ľudstvo", ktorých cieľom bude nájsť spôsoby, ako bojovať proti samotným príčinám terorizmu - útlaku a chudobe.
"Terorizmu môžeme predchádzať a bojovať proti nemu, ak budeme vedieť viac o tom, prečo sú ľudia ochotní obetovať svoje životy a životy druhých," povedal v piatok nórsky premiér.
Konferenciu otvorí generálny tajomník OSN Kofi Annan. Reakcia Spojených štátov na udalosti z 11. septembra 2001 mala prevažne vojenský charakter v podobe vojen v Afganistane a Iraku. Mnohé z krajín boli proti vojne v Iraku, pretože chýbali jednoznačné dôkazy, že Bagdad vlastní zbrane hromadného ničenia.
"Dúfam, že v boji proti terorizmu sa neobmedzia iba na vojenské prostriedky," povedal Bondevik o Spojených štátoch. Podľa neho by vzdelávanie a sociálne reformy mohli pomôcť zredukovať príčiny terorizmu.
Na pondelkovej konferencii by sa mali zúčastniť lídri asi 15 krajín, vrátane francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca, jedného z najväčších kritikov Washingtonu kvôli Iraku, afganský prezident Hamid Karzai, brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva a pakistanský prezident Parvíz Mušaráf. Americký prezident George W. Bush sa rozhodol na konferencii sa nezúčastniť. Mnohí lídri budú v New Yorku na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.
Bondevik ďalej poznamenal, že teroristi na nábor nových často zneužívajú chudobu a náboženstvo. Útlak, porušovanie ľudských práv a konflikty spôsobené rozpadom štátov tvorili často ešte priaznivejšie prostredie. "(Terorizmus) môže mať hlbšie príčiny (ako je chudoba). Často ide o hlboko zakorenenú nenávisť," povedal.
Návrhy na zintenzívnenie rozvojovej pomoci s cieľom eliminovať príčiny terorizmu "môžu byť príliš zjednodušené. Ale ak by sa nám podarilo, ak nie eliminovať, tak aspoň zredukovať chudobu, vzali by sme teroristom jeden argument."
Podľa Bondevika prišiel čas, aby dva roky po septembrových teroristických útokoch na Spojené štáty začala v tejto oblasti zohrávať väčšiu úlohu OSN. "Po 11. septembri 2001 Spojené štáty na seba prevzali úlohu lídra a my to chápeme. (Teroristi) zaútočili na ich samotné srdce - Manhattan v New Yorku," povedal Bondevik. "Ale ja si myslím, že boj proti terorizmu by mohol byť efektívnejší, keby sa ňom viac zúčastňovali ďalšie krajiny a svetové organizácie," dodal nórsky premiér.