Praha 19. septembra (TASR) - Viaceré paralely medzi premiérom Mikulášom Dzurindom, bývalým českým premiérom Václavom Klausom a slovenským expremiérom Vladimírom Mečiarom nachádza denník Lidové noviny.
Český denník analyzuje pozadie politického vývoja v SR a v súvislosti s viacerými aférami dochádza k záveru, že vysokých politikov tresty za korupciu nečakajú. Samotný premiér môže v prípade pádu vlády utrpieť, ale podobne ako Klaus v Česku, sa Dzurinda raz môže stať slovenským prezidentom.
Šesť rokov vlády Vladimíra Mečiara vrátilo Slovensko späť a krajina sa namiesto do EÚ a NATO blížila ku Kyjevu a v niektorých ohľadoch dokonca k Minsku. Dnes sa zdá, že Slovensko už dobehlo svojich stredoeurópskych susedov, ale "pod hladinou" je to často ináč, o niekoľko rokov spať. Dnešný stav Dzurindovho kabinetu LN v mnohom pripomína situáciu v ČR na jeseň roku 1997 tesne pred pádom druhej Klausovej vlády.
Autor článku, zástupca šéfredaktora denníka Pravda Luboš Palata, pripomína viaceré aféry, ktoré hýbu slovenskou koalíciou a konštatuje, že najzaujímavejšia nie je snaha o odvolanie šéfa NBÚ Jána Mojžiša ani "verejná poprava" ministra obrany Ivana Šimka, ani vyhlásenia Dzurindu o "skupinke".
"Najdôležitejšími slovami, ktoré v ostatných dňoch na Slovensku zazneli a v ktorých je obsiahnutá podstata celej krízy, je vyhlásenie ministra vnútra Vladimíra Palka o mafii, ktorá prerastá celým Slovenskom. Podľa ministra ide o vysokopostavených ľudí, ktorí sú v politike, médiách, podnikateľskej sfére, tajnej službe a na prokuratúre a myslia si, že ďsú nad zákonomď."
LN pripomínajú, že za éry premiéra Mečiara politicko-podnikateľský prepletenec verejne vytuneloval slovenskú ekonomiku a Dzurindova vláda to použila ako meradlo, na základe ktorého je možné povedať, že za Mečiara to bolo ešte horšie. Korupcia na Slovensku existuje, ale v "civilizovanejšej forme" a príliš sa nelíši od situácie v okolitých krajinách.
Český denník si v súvislosti s množstvom nedoriešených škandálov, ktoré za sebou vlečú vládne strany, všíma pokroky polície, ktorá sa dostala blízko k rozuzleniu niektorých kľúčových korupčných káuz. Práve Palko má byť podľa LN konečným terčom Dzurindovho útoku. Premiér pritom nemá problém Pavlovi Ruskovi, ktorý je obvinený z mnohamiliónového vydierania, zveriť ministerstvo hospodárstva. V tomto kontexte je možné chápať aj odvolanie Mojžiša, ktorého úrad sa Dzurindovi vymkol spod kontroly.
Slovenským politikom namočeným do korupcie podľa LN hrozí, že ich bývalí stranícki spoluvinníci začnú rozprávať. Denník prirovnáva Šimka k bývalému českému ministrovi zahraničných vecí Josefovi Zieleniecovi - aj on bol kľúčovou figúrou vládnej strany, ale ani Šimko asi nevie dosť na to, aby sa indície o korupcii zmenili na dôkazy, ktoré by obstáli pred súdom aj pred straníckym a voličským fanklubom Dzurindu.
Napriek tomu, že Dzurinda nie je politikom Klausovho formátu, LN usudzujú, že ani jeho netreba hneď pochovávať. Predčasné voľby by znamenali dočasný pád Dzurindu a možno nástup novej garnitúry Róberta Fica, v mnohom pripomínajúceho slovenský variant Miloša Zemana. Ale pokiaľ vývoj na Slovensku bude prebiehať podobne ako v Česku, žiaden vysoký slovenský politik za korupciu, prijímanie provízií a podobné kšefty za mrežami neskončí. A Dzurinda? Ten raz môže byť aj slovenským prezidentom, uzatvára český denník.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab