Praha 17. septembra (TASR) - Skutočný príbeh vraždy českej študentky medicíny z roku 1976, za ktorú bolo na začiatku 80. rokov odsúdených sedem mužov z Nitry a jedna žena, sa stal voľným námetom pre novú českú detektívku Bolero zasadenú do dnešnej Prahy. Skutočný príbeh ale má súdnu dohru a aktéri kauzy sa zlostia, že filmári nakrúcajú príbeh o ich vine.
Ako informoval český denník Mladá fronta dnes, český režisér František A. Brabec zvolil hviezdne obsadenie - vo filme hrajú Bolek Polívka, Jiří Bartoška, Martin Stropnický a Jan Kačer. Tvorcovia filmu sú presvedčení, že príbeh je pravdivý. "Som presvedčená, že tí, ktorí boli označení za páchateľov, nimi skutočne sú," tvrdí scenáristka filmu Markéta Zinnerová.
Pobúrene reagoval slovenský exposlanec a psychológ František Šebej, ktorý sa kauze venuje od novembrovej revolúcie. Podľa jeho slov do prípadu zasahovala ŠtB a je nemravné o tom nakrúcať film.
Filmári vyvolali nevôľu aj medzi bývalými odsúdenými, ktorým súd pred vyše 20 rokmi uložil tresty od štyroch do 24 rokov. Rozsudok bol totiž v októbri 1990 Najvyšším súdom zrušený a vrátený na prešetrenie so zdôvodnením, že bol porušený zákon v neprospech obžalovaných a došlo k ďalším chybám. Obnovený proces stále prebieha a verdikt má padnúť na budúci rok v marci.
"Vyhrážali sa nám, bili nás hlava nehlava, kým niekto nepovolil a nepriznal sa," tvrdí dnes Milan Andrášik, ktorý bol odsúdený na 22 rokov a deväť si odsedel.
"Je jasné, že tento prípad riadili najvyššie miesta. Vložil sa do toho sám (Gustáv) Husák," podotkol komentátor Rádia Slobodná Európa Milan Žitný, ktorý sa prípadom už dlho zaoberá.
V prípade vraždy českej študentky Ludmily Cervanovej je viacero podozrivých okolností, prízvukuje český denník. Dvadsaťročná študentka medicíny bola podľa obžaloby páchateľmi unesená z diskotéky, znásilnená a zavraždená.
Pred sudcu sa však v 80. rokoch nikdy nedostala výpoveď dvoch Francúzok, ktoré noc údajnej vraždy trávili s dvojicou odsúdených. Ženy vypovedali až tento rok vo februári a jedna z nich predložila denník, z ktorého vyplýva, že na diskotéke, kde Cervanovú videli naposledy, boli, ale o deň skôr. V deň vraždy údajne všetci štyria sedeli v byte jedného z obžalovaných.
"V roku 1982 som bola na československej ambasáde v Paríži vypovedať, ale nepočúvali ma. V slobodnej krajine by ich hneď oslobodili," uviedla pre MFD Francúzska Lydia Nabetová.
Nezrovnalosti boli aj okolo auta, ktorým mali obžalovaní obeť uniesť, domu, kde údajne došlo k znásilneniu, dokonca aj okolo mŕtvoly - pôvodný pitevný protokol totiž hovoril o náleze 40-ročnej ženy bez stôp po znásilnení.
"Kto teda zabil Ludmilu Cervanovú a k čomu osudnej noci došlo?" pýta sa český denník a dodáva, že jasná odpoveď chýba a verzií je veľa. Kľúčom k objasneniu by mohol byť aj otec obete, dôstojník československej armády a letecký inštruktor, ktorý školil arabských letcov. Jedna z verzií hovorí, že mohlo ísť o ich pomstu.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh