o budovania nového veliteľstva, ktoré môže stáť miliardy dolárov, radšej sústrediť na modernizáciu ozbrojených zložiek, aby boli schopné čeliť hrozbám globálneho terorizmu. "Vec sa má tak, že NATO a Európska únia sú v partnerskom vzťahu... teda že EÚ nebude zriaďovať duplicitné inštitúcie," vyhlásil Burns.
Spojené štáty, ako aj niektoré európske krajiny, sledujú s nevôľou zámer Francúzska, Nemecka, Belgicka a Luxemburska zriadiť európske vojenské plánovacie centrum mimo Bruselu, ktoré by velilo vojenským operáciám mimo Severoatlantickej aliancie. Mnohí pozorovatelia to vnímajú ako ohrozenie jednotnosti aliancie, ktorú už tak naštrbili nezhody medzi štyrmi krajinami a USA ohľadom vojny v Iraku. Návrh nezískal ani podporu ostatných členských krajín únie. Británia navrhla alternatívu, ktorá počíta so zriadením vojenského plánovacieho centra integrovaného pod veliteľstvom NATO v južnom Belgicku.
Hoci ocenil európske plány na zosilnenie obranyschopnosti v rámci NATO, Burns tiež dodal, že myšlienka podporovaná Francúzskom, podľa ktorej by mala EÚ predstavovať určitú protiváhu vo vzťahu k mocenskému postaveniu USA vo svete, by bola "receptom na neúspech". Burns vyzdvihol úsilie Francúzska, Británie, Nórska a štátov bývalého východného bloku ako Rumunsko a Poľsko pri dosahovaní pokroku v reforme armády. Naopak Nemcom, Belgičanom a Kanaďanom odkázal, že musia urobiť viac.