Rím 16. septembra (TASR) - Taliansko-nemecké vzťahy, ktoré prešli po letnej roztržke medzi Rímom a Berlínom vážnou skúškou, sa postupne normalizujú. Naznačuje to aj priebeh dnešných rokovaní nemeckého ministra zahraničných vecí Joschku Fischera v Ríme.
Obe krajiny musia podľa slov šéfov diplomacií Franca Frattiniho a Joschku Fischera ťahať v otázke európskej ústavy za jeden povraz, pričom ich postoje sa takmer vo všetkom zhodujú.
Aj keď v niektorých zahraničnopolitických otázkach, napríklad v problematike Iraku, prevládajú rozdielne názory, Nemecko - ako dnes zdôraznil Fischer - chce prispieť k úspechu jedného z najvýznamnejších projektov talianskeho predsedníctva v EÚ - podpísaniu európskej ústavy v Ríme.
Obe krajiny chcú presadiť, aby sa na blížiacej sa medzivládnej konferencii už v návrhu európskej ústavy nerobili zásadné zmeny, pričom sa pokúsia spoločne zbaviť obáv niektoré menšie štáty.
Taliansko-nemecké vzťahy v uplynulých týždňoch poznačila v povojnovom období nevídaná kríza. Došlo k nej po vyhláseniach talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho na pôde Európskeho parlamentu, keď sociálnodemokratickému nemeckému poslancovi ponúkol úlohu kápa vo filme z prostredia koncentračného tábora. Olej do ohňa prilial aj medzičasom odstúpivší štátny tajomník pre cestovný ruch Stefano Stefani, ktorý sa s dešpektom vyjadril na adresu nemeckých turistov. Fischer vtedy zrušil naplánovanú návštevu Talianska a spolkový kancelár Gerhard Schröder odriekol naplánovanú dovolenku na Apeninskom polostrove a uprednostnil na poslednú chvíľu Jadranské pobrežie. Práve kancelár dal neskôr signál k normalizácii dvojstranných vzťahov, keď navštívil operné predstavenie vo Verone a následne sa stretol aj s talianskym premiérom.
Šéfa nemeckej diplomacie, ktorý absolvoval slávnostný obed u predsedu talianskej vlády Silvia Berlusconiho, prijal dnes aj prezident Carlo Azeglio Ciampi.