a na predmestí Tallinnu. Dodal, že vstup do únie urýchli ekonomický rozvoj krajiny. 74-ročný Ruutel, ktorý stál na čele Estónska počas sovietskej éry a ktorý zohral dôležitú úlohu pri získaní nezávislosti od Sovietskeho zväzu v roku 1991, prekvapivo vyhral prezidentské voľby v roku 2001.
Odporcovia vstupu do únie argumentovali, že pre Estónsko je ešte príliš skoro znovu sa vzdať nezávislosti. Ruutel však odmietol tvrdenia, že Estónsko by v záujme svojej nezávislosti nemalo vstúpiť do únie. "Sovietsky zväz bol totalitárny vojenský režim a Estónci si pamätajú na útlak. EÚ je však úniou slobodných krajín," povedal v tejto súvislosti Ruutel. V prípade, že estónski obyvatelia rozhodnú v prospech vstupu do EÚ, Ruutel chce do procesu začleňovania zaangažovať aj odporcov členstva.
Obyvatelia Estónska hlasujú v nedeľu v referende o vstupe svojej krajiny do Európskej únie , ktorý je plánovaný na 1. mája 2004. Volebné miestnosti sa otvorili o 8:00 ráno a zatvoria ich o 19:00 večer, pričom prvé predbežné výsledky možno očakávať asi o tri hodiny neskôr. 865 tisíc oprávnených voličov odpovedá na otázku Podporujete vstup do EÚ a súhlasíte so zmenou ústavy? Pre úspešnosť referenda je potrebná jednoduchá väčšina bez ohľadu na účasť.
Podľa prieskumov verejnej mienky je za členstvo v únii sedem z desiatich Estóncov. Podľa posledných prieskumov by za vstup do EÚ malo hlasovať 67 až 78 percent Estóncov. Odporcovia členstva v EÚ sa obávajú, že vstup do únie by znamenal stratu nezávislosti Estónska. Argumentujú tiež, že byrokratický systém únie a jej klesajúca ekonomika by spomalia rast estónskeho hospodárstva, ktoré patrí medzi najdynamickejšie v Európe. Prívrženci vstupu do únie tieto argumenty odmietajú a tvrdia, že členstvo v EÚ podporí ekonomický rast a zabezpečí slobodu a demokraciu v krajine.
Estónsko, ktoré má 1,4 milióna obyvateľov, je ôsmou kandidátskou krajinou, ktorá bude rozhodovať o členstve v bloku. Referendá o vstupe sa už úspešne uskutočnili na Slovensku, Malte, v ČR, Maďarsku, Poľsku, Slovinsku a Litve. Na Cypre sa referendum konať nebude. V Lotyšsku budú o vstupe do únie hlasovať 20. septembra.