tov a Arafat je líder teroristov," povedal Olmert pre izraelský rozhlas. Dodal, že ďalšou z možností je absolútna izolácia Arafata v jeho sídle. "Bol by ako väzeň. Jedlo by dostával dva krát denne, nemohol by sa s nikým stretnúť ani používať telefón," uviedol izraelský vicepremiér. Hlavný palestínsky mierový vyjednávač Saíb Erekat v reakcii uviedol, že "takéto je uvažovanie a skutky mafie, a nie vlády". Izrael je podľa Erekata rozhodnutý zabiť Arafata a tak vyvolať v Palestíne chaos a anarchiu.
Izraelský bezpečnostný kabinet vo štvrtok večer v zásade súhlasil s "odstránením" Jásira Arafata, neuviedol však, kedy a ako mieni tento krok podniknúť. Nejasná formulácia rozhodnutia necháva otvorených niekoľko možností, vrátane vyhostenia, izolácie alebo zabitia. Izraelské rozhodnutie vyvolalo negatívnu reakciu zo strany medzinárodnej komunity a Palestínčanov. Izrael obviňuje Arafata z podpory násilia a tvrdí, že Arafat je "jedinou prekážkou mierového procesu", čo však Arafat odmieta. Arafat v sobotu kritizoval hrozbu zo strany Izraela tvrdiac, že Izrael sa len snaží obmedziť nezávislosť Palestíny a povedal, že palestínske vedenie dodržuje mierový plán a podpísané dohody.
Podľa denníka Maariv aj šéf izraelskej bezpečnostnej služby Avi Dichter je presvedčený, že Arafata je lepšie zabiť než vyhostiť. Arafatova smrť by podľa Dichtera mala len krátkodobý efekt, no vyhostenie by ho vrátilo na svetovú scénu a vyvolalo sympatie.