hodla podporiť návrh troch ďalších politických strán na vypísanie referenda, informoval agentúru Reuters hovorca strany. "Parlamentná strana VVD sa rozhodla podporiť návrh na vypísanie referenda o ústave EÚ, ktoré by malo odporúčajúci charakter, pretože ide o takú jedinečnú záležitosť," povedal hovorca. "To znamená, že sa uskutoční vôbec prvé referendum v Holandsku," dodal.
Cieľom prvej európskej ústavy je reforma inštitúcií európskej pätnástky kritizované pre svoju neefektívnosť, a to ešte pred rozšírením únie.
Šestnásť mesiacov negociácií o návrhu ústavy sa skončilo v júli, hoci námietky proti jej klauzulám zo strany niektorých krajín, vrátane Veľkej Británie, pravdepodobne spomalia rokovania o jej konečnej podobe.
Medzivládna konferencia o návrhu európskej ústavnej zmluvy sa začne v októbri v Taliansku, ktoré v tomto polroku predsedá EÚ a netají svoju snahu ukončiť celý proces ešte v tomto roku.
Návrh na vypísanie referenda predložila hlavná opozičná Strana práce, Zelená ľavica a centristická D66, ktorá je najmladším členom trojčlennej vládnucej koalície s účasťou VVD.
Kresťanský demokrati (CDA), ktorí vedú vládu, deklarovali, že sú proti referendu. "Nezmenili sme názor, a preto nepodporujeme referendá v zastupiteľskej demokracii," povedal hovorca CDA Stephan Schrover. "Nevidíme žiaden dôvod, aby sme v prípade ústavy EÚ robili výnimku."
Hovorca VVD uviedol, že o znení referendovej otázky a termíne konania plebiscitu sa ešte nerozhodlo, ale mohlo by sa konať budúci jún spoločne s voľbami do Európskeho parlamentu (EP).
Podľa CDA však pred prípadným referendom stojí množstvo prekážok, ktoré treba objasniť ešte predtým, ako by sa mohlo uskutočniť. Jednou z nich je zákonná požiadavka zozbierať najmenej 600 tisíc podpisov. "Myslím, že zostáva ešte mnoho právnych otázok... Nie je jasné, aká legislatíva sa vzťahuje na takýto prípad, pretože referendum sme tu v minulosti ešte nemali," upozornil Schrover. Pripomenul, že strany sa v koaličnej dohode pred vstupom do vlády zaviazali, že nepodporia žiadne referendum.