Vatikán 10. septembra (TASR) - Pápež Ján Pavol II. na dnešnej generálnej audiencii na Námestí sv. Petra vo Vatikáne trasúcim sa hlasom vyhlásil, že vkladá "veľké nádeje" do blížiacej sa návštevy na Slovensku, a vyzval veriacich, aby ho sprevádzali v jeho modlitbách.
V predvečer druhého výročia teroristických útokov na New York a Washington z 11. septembra Svätý Otec ocenil duševnú silu a veľkú odvahu požiarnikov. Tí sa stali hlavnými hrdinami likvidácie následkov útokov v New Yorku z 11. septembra 2001.
Napriek zdravotným problémom a ťažkostiam s vyslovovaním spôsobenými Parkinsonovou chorobou sa 83-ročný pápež zdal byť v dobrej forme pred návštevou Slovenska, ktorá bude jeho 102. pastoračnou cestou mimo Talianska. Táto štvrtá a zároveň posledná pápežova zahraničná návšteva v tomto roku sa uskutoční mesiac pred 25. výročím jeho pontifikátu a niekoľko týždňov pred kľúčovým stretnutím lídrov Európskej únie v Ríme.
Predstavitelia EÚ, do ktorej Slovensko vstúpi v máji budúceho roka, v súčasnosti diskutujú o návrhu ústavy únie. Politici, ktorí návrh sformovali, sa rozhodli neuviesť v dokumente priamu zmienku o kresťanskom dedičstve Európy a namiesto toho poukazujú iba na "kultúrne, náboženské a humanistické dedičstvo" starého kontinentu.
Ján Pavol II. opakovane vyzýva na zahrnutie zmienky o Bohu do ústavy, niektoré štáty sa však domnievajú, že formulácia v tomto duchu by bola znakom netolerancie voči veriacim vyznávajúcim iné náboženstvá, ako aj voči ateistom.
"Nehovoríme tu o vynachádzaní niečoho nového. Je však potrebné uznať a ctiť si celé to dedičstvo, ktoré vychádza zo stáročnej histórie," povedal v tejto súvislosti pre vatikánsky rozhlas hlavný organizátor pápežových ciest Renato Boccardo.
Jednou z tém, ktorým sa pápež bude venovať počas svojej najbližšej zahraničnej návštevy, je - ako tvrdí - nebezpečný útok liberálnych myšlienok a západného komercionalizmu na Slovensku a v ďalších exkomunistických štátoch.
"Počas svojich minulých ciest na východ pápež varoval exkomunistické krajiny pred ilúziou ľahkého života. Nemožno si myslieť, že keď sa raz skončí komunistická vláda, všetko, čo príde zo Západu, je dobré," povedal v tejto súvislosti Boccardo.