SME

Schmögnerová: Snívam o dome na vidieku

Pri Brigite Schmögnerovej do bodky platí známe porekadlo, že doma nik nebýva prorokom. Za svoje pôsobenie v kresle ministra financií si vyslúžila viacero prezývok. Známa „Brutálna Brigita“ dnes vykonáva funkciu výkonného sekretára Európskej hospodárskej .


Brigita Schmögnerová v malej chodbe petržalského bytíka s bustou Alexandra Veľkého (na snímke vpravo). Teraz už bývajú na Dlhých dieloch, foto hore. Po absolvovaní Vysokej školy ekonomickej v Bratislave zostala exministerka v rokoch 1971–1976 odbornou asistentkou. Neskôr robila externú ašpirantúru a získala hodnosť kandidáta ekonomických vied. Do roku 1979 pracovala ako vedecká pracovníčka, neskôr vo funkcii vedúcej odboru pre makroekonómiu Ekonomického ústavu SAV v Bratislave. Bola poradkyňou podpredsedu vlády, v roku 1994 bola zvolená za poslankyňu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

FOTO SME – DAŠA MATEJČÍKOVÁ a ľuboš pilc


Pri Brigite Schmögnerovej do bodky platí známe porekadlo, že doma nik nebýva prorokom. Za svoje pôsobenie v kresle ministra financií si vyslúžila viacero prezývok. Známa „Brutálna Brigita“ dnes vykonáva funkciu výkonného sekretára Európskej hospodárskej komisie pri OSN so sídlom v Ženeve. Tento post je na úrovni námestníka generálneho tajomníka OSN Koffiho Annana. „Je to organizované podobne ako zasadnutie vlády. Každú stredu o desiatej newyorského času je stretnutie hláv organizácií OSN prostredníctvom videokonferencie. Nie všetci sa na ňom pre iné povinnosti zúčastňujú každý týždeň, ale to je tá bežná forma. Stretávam ho aj na summitoch, aj keď Koffi Annan je na nich spravidla veľmi zaneprázdnený.“

SkryťVypnúť reklamu

Jej pracovnou náplňou je riadiť sekretariát, koordinovať činnosť niektorých medzivládnych inštitúcií. Veľa času jej zaberá aj účasť na rôznych summitoch či ministerských konferenciách. „Riadim sekretariát s počtom ľudí okolo dvesto až dvestotridsať. Ide o výkonnú zložku, prirovnala by som to k malému ministerstvu.“ Ak by svoju súčasnú prácu porovnala s predchádzajúcim pôsobiskom, jasne si polepšila.

„Na ministerstve som trávila priemerne štrnásť až šestnásť hodín, teraz je to len desať-dvanásť. Oveľa viac cestujem – ako ministerka som sa to snažila minimalizovať. A nie som pod stálym politickým tlakom.“

Hoci Brigita Schmögnerová väčšinu času trávi v Ženeve, stále vlastní petržalský byt a rovnako aj nový byt na Dlhých dieloch v Bratislave. Keďže sú zárobky vo Švajčiarsku niekoľkonásobne lepšie, uvažuje do budúcnosti o možnej stavbe rodinného domu na vidieku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 191
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 614
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 612
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu