Moskva 11. septembra (TASR) - Po sérii technických problémov a takmer štvordňovej prestávke dnes v Barentsovom mori obnovili rezanie prednej časti vraku ruskej atómovej ponorky Kursk.
Britskí potápači v minulých dňoch hlbšie zapustili vákuové kotvy špeciálnej hydraulickej píly po oboch stranách ponorky a namontovali ochrannú mriežku, ktorá by mala zabrániť prenikaniu kameňov a kovových úlomkov do mechanizmu píly.
Prova ponorky je už takmer na 50 percent oddelená. Podľa odhadu ruského námorníctva rezacie práce budú pokračovať ešte dva-tri dni.
Celá operácia v Barentsovom mori, cieľom ktorej je vyzdvihnutie ponorky a jej preprava na vojenskú základňu, má sklz asi päť dní. Podľa pôvodných plánov mala ponorka doraziť do vojenského prístavu v obci Rosľakovo neďaleko mesta Murmansk 20. septembra. Podpredseda ruskej vlády Iľja Klebanov pripustil, že sa tak stane pravdepodobne až o týždeň neskôr.
Najťažším momentom operácie bude nadvihnutie ponorky Kursk z ílovitého morského dna pomocou lán a hydraulických zdvíhacích mechanizmov a jej pripevnenie ku dnu platformy Giant 4. Teoretické výpočty a testy v laboratórnych podmienkach bude nutné preveriť v praxi. Veľké riziko môže predstavovať zhoršenie počasia. V prípade silnej búrky a veľkého vlnobitia sa môže ponorka uvoľniť a spadnúť opäť na dno. To by pravdepodobne viedlo k deformácii trupu a úniku rádioaktivity z jej dvoch reaktorov, ktoré sa pri havárii vlani v auguste automaticky odstavili.
Denník Moskovskij komsomolec dnes v tejto súvislosti varoval, že v prípade pádu vraku ponorky na oddelenú prednú sekciu s raketami a torpédami, by mohla nastať mohutná explózia, po ktorej by nezostalo z ponorky Kursk a jej dvoch reaktorov vôbec nič. Skazu ponorky vlani spôsobil výbuch jedného torpéda či paliva medzikontinentálnej rakety. V prednej časti ponorky sa pritom nachádzalo pôvodne 22 medzikontinentálnych okrídlených rakiet a 28 torpéd.
V dedine Rosľakovo, ktorá je de facto izolovaným vojenským mestečkom s opravárenským závodom pre vojenské ponorky, z reaktorov Kurska odstránia uránové palivo a následne bude pokračovať vyslobodzovanie tiel mŕtvych námorníkov a rozrezanie ponorky na menšie časti.
V čase výbuchu 12. augusta 2000 bolo na palube ponorky 118 námorníkov. Dvanásť tiel sa podarilo vyslobodiť už vlani. Podľa expertov sa nepodarí nájsť všetkých 106 zvyšných tiel, pretože časť posádky sa v momente výbuchu nachádzala v prednej časti ponorky, ktorú poškodili dve explózie.
Na existujúce riziko úniku rádioaktivity boli miestni obyvatelia upozornení a v priestoroch základnej školy sa v minulých dňoch uskutočnilo cvičenie s nácvikom radiačného poplachu. Učitelia v Rosľakove boli vybavení jódovými tabletami a kvapkami, ktoré majú v prípade potreby podávať deťom, aby tak znížili účinok ožiarenia.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab