Bukurešť 11. septembra (TASR) Približne 300 delegátov z členských krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), z ktorých mnohí zastupujú rómske organizácie, sa v pondelok v Bukurešti zaoberalo stratégiou boja proti diskriminácii európskych Rómov a ich integrácie do spoločnosti.
"V priebehu storočí Rómovia prešli dlhou cestou bolesti, často násilia, ale väčšinou nezáujmu svojich spoluobčanov," povedal v otváracom prejave konferencie výkonný prezident OBSE a šéf rumunskej diplomacie Mircea Geoana. Ako ďalej zdôraznil, v rámci začlenenia rómskeho etnika do európskej spoločnosti treba v prvom rade bojovať proti historickým predsudkom.
Rumunský minister však podotkol, že situácia Rómov v jeho krajine sa za ostatných desať rokov výrazne zlepšila a bukureštská vláda v tomto roku navyše prijala program, zameraný na integráciu rómskeho etnika do majoritnej spoločnosti. Napriek tomu iba 27 percent rumunských Rómov má stále zamestnanie, z toho polovica pracuje načierno. Školy navštevuje len polovica rómskych detí a až vyše tretina dospelých Rómov je negramotná.
Pri ostatnom sčítaní ľudu predstavovala rómska menšina približne 425.000 osôb, avšak podľa odhadov ich v Rumunsku žije 1,5 až dva milióny. "Mnohí Rómovia nemajú osobné doklady, či dokonca ani rodný list, čo ich nutne vyčleňuje na okraj spoločnosti," konštatoval predseda rumunskej vlády Adrian Nastase.
Podľa neho chudoba rómskeho etnika je príčinou sťaženého prístupu k vzdelaniu, následne k získaniu práce, čo v konečnom dôsledku ešte viac prehlbuje ich chudobu. Nastase zdôraznil nevyhnutnosť preťať tento uzavretý kruh.
Vysoký komisár OBSE pre menšiny Rolf Ekeus ďalej konštatoval, že problémy rómskeho etnika nie sú špecifické pre niektorú krajinu, ale týkajú sa celej Európy. "Preto je nutné myslieť globálne a konať lokálne," dodal. Boj proti etnickej diskriminácii musí zahŕňať vzdelávanie a zvykanie si na život s rôznymi kultúrami.
"Musíme zabezpečiť rovnosť šancí všetkým členom spoločnosti, aby sa ďodlišnosť' nespájala s 'ohrozením'. Etnické otázky sa nesmú stať otázkami (osobnej) bezpečnosti," podčiarkol Ekeus.
Konferencia nazvaná "Rovné šance pre Rómov. Zmeniť slová na skutky", ktorej priebeh je simultánne tlmočený do rómskeho jazyka, potrvá do štvrtka. Jej pracovné skupiny sa zaoberajú problematickými otázkami prístupu Rómov k zdravotníctvu a vzdelávaniu, migráciou a rozpoložením Rómov v oblastiach konfliktov.
Na konferencii sa zúčastňujú aj zástupcovia Detského fondu OSN (UNICEF), Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Medzinárodnej organizácie práce (ILO) a Rady Európy (RE).