j islamskej skupiny Hamas medzi teroristické organizácie. Ministri by tiež mali prediskutovať rastúce obavy zo snahy Iránu vlastniť jadrové zbrane.
Summit aj tentokrát sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia, nakoľko demonštranti z radov antiglobalistov pohrozili novým protestmi v blízkosti miesta schôdzky. V piatok sa niektorým z nich podarilo priblížiť sa na vzdialenosť iba niekoľko sto metrov od dejiska rokovaní, kým im cestu nezatarasila poriadková polícia.
Šéf britskej diplomacie Jack Straw dúfa, že sa mu podarí svojich európskych kolegov presvedčiť, aby podporili zaradenie neozbrojených skupín spojených s Hamasom na čiernu listinu teroristických organizácií a zmraziť ich účty. "Myslím, že prípad Hamasu - či už takzvaného politického alebo ozbrojeného krídla - je teraz očividne jasný," vyhlásil v piatok Straw.
Za zaradenie neozbrojených skupín prepojených s Hamasom na zoznam teroristických organizácii sa postavila Veľká Británia a Holandsko. Proti návrhu boli doteraz Francúzsko, Belgicko a Grécko, ktorí tvrdia, že by to bolo kontraproduktívne. Podľa diplomatických zdrojov Francúzsko medzitým svoj postoj zmenilo, a to najmä odvtedy, ako minulý mesiac na Blízkom východe prepuklo ďalšie kolo násilia.
"Už to nie je problém," povedal jeden diplomat, a podľa ďalšieho sa k dohode o tejto otázke "pravdepodobne" dospeje už v sobotu, hoci Španielsko má stále niekoľko "technických námietok" ohľadne toho, kto presne by sa mal na čiernu listinu dostať.
Ministri sa medzitým snažili nájsť spoločný základ v otázke Iraku, kde boj o rekonštrukciu vojnou zničenej krajiny znovu spôsobuje napätie medzi tábormi pre a proti vojne v 15-člennom európskom bloku. Francúzsko a Nemecko, kľúčové štáty EÚ, ktoré boli proti invázii Iraku, však vyjadrili námietky proti najnovšiemu návrhu rezolúcie OSN o Iraku z dielne USA.
Horúcou agendou rokovania bude nepochybne aj problematika Iránu. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana by mal ministrov informovať o svojej nedávnej ceste do Iránu, kde Teherán varoval, že by bolo "zlou správou", keby odmietol podpísať dohodu umožňujúcu bezpodmienečné inšpekcie jeho nukleárnych zariadení zo strany zbrojných inšpektorov OSN.
Podľa diplomatov sú obavy veľké a zrak všetkých sa bude upierať na pondelkové zasadnutie Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni, ktorá je dozorným orgánom OSN s právomocami na vykonávanie inšpekcií.
V piatok, ktorý bol prvým dňom rokovania šéfov diplomacií európskej pätnástky, sa ministri zamerali na nadchádzajúcu medzivládnu konferenciu o návrhu európskej ústavy, ktorá sa začne 4. októbra v Ríme. Talianske predsedníctvo EÚ už predstavilo rýchly časový plán rokovaní, aby bolo v decembri možné podpísať Rímsku dohodu, symbolicky pripomínajúcu zakladajúcu zmluvu EÚ z roku 1957.