stredia v kabinete britského premiéra Tonyho Blaira v denníku Guardian okrem toho napísal, že Washington používa "vojnu proti terorizmu" ako "falošný obal" na dosiahnutie širších strategických geopolitických zámerov. "Globálna vojna proti terorizmu má všetky charakteristické znaky politického mýtu, ktorý pripravuje cestu úplne odlišnej agende - snahe o svetovú nadvládu zabezpečenú kontrolou nad zásobami ropy potrebnej na realizáciu celého projektu," napísal Meacher. Teroristické útoky z 11. septembra podľa neho vytvorili "neoceniteľnú zámienku" pre útok na Afganistan. Domnieva sa tiež, že Spojené štáty mali v pláne prevziať vojenskú kontrolu nad Perzským zálivom bez ohľadu na to, či bol v Iraku pri moci Saddám Husajn. "Je jasné, že americké úrady urobili málo alebo vôbec nič, aby predišli udalostiam z 11. septembra," uviedol bývalý minister.
Pripomenul, že správy spravodajských služieb už v roku 1999 varovali, že samovražední útočníci z al-Kájdy by mohli naraziť lietadlom naloženým výbušninami do Pentagónu, centrály CIA alebo do Bieleho domu. Napadol tiež zodpovednosť príslušných úradov v New Yorku a Washingtone. "Je to zákonná požiadavka, že ak sa lietadlo výrazne odchýli od svojho letového plánu, štartujú stíhačky, aby situáciu preskúmali. Kým tretie lietadlo nenarazilo do Pentagónu, nevyštartovala žiadna stíhačka. Pýtam sa, prečo?"
Veľvyslanectvo Spojených štátov už vyjadrilo pobúrenie nad Meacherovou kritikou. "Fantastické domnienky pána Meachera, najmä jeho tvrdenia, že americká vláda sa vedome prizerala, zatiaľ čo teroristi zabili 3 tisíc nevinných ľudí v New Yorku, Pennsylvánii a Virgínii - by boli príšerné a príšerne urážajúce, ak by prišli od niekoho váženého alebo dôveryhodného," píše sa v reakcii amerického veľvyslanectva.
Blairov kabinet sa od kritiky dištancoval s tvrdením: "Premiér už tým, ktorí tvrdia, že je to všetko kvôli rope, odpovedal."
Meacher odstúpil v júni po šiestich mesiacoch na poste ministra životného prostredia.