Maastricht 11. septembra (TASR) - Ľudia, ktorí pracujú v nočných zmenách, sú náchylnejší na choroby srdca, pravdepodobne kvôli chronickému stresu, ktorý práca na zmeny spôsobuje, tvrdí najnovšia holandská štúdia.
Vedci z univerzity v Maastrichte, ktorí porovnávali zdravotný stav zamestnancov pracujúcich na zmeny, teda aj cez noc, s ľuďmi, ktorí majú normálne denné zamestnanie, zistili, že tzv. zmenári sú dvakrát viac vystavení riziku vzniku nepravidelného srdečného rytmu. A tieto nepravidelné ozvy sú podľa nich indikátorom budúcich problémov so srdcom, vrátane infarktu a náhleho úmrtia.
Holandskí odborníci pripomínajú, že pri svojom výskume vylúčili vplyvy ďalších rizikových faktorov, ako sú fajčenie, či konzumácia kávy a alkoholu. Podľa nich predstavuje práca v noci pre ľudský organizmus obrovskú stresovú záťaž. Vedci sa domnievajú, že ich štúdia potvrdila priamu spojitosť medzi prácou na zmeny a chorobami srdca.
Aj predchádzajúce štúdie naznačili, že ľudia, ktorí sú zamestnaní v nočnej prevádzke, mávajú častejšie problémy so srdcom, ktoré je vraj - tak ako celý organizmus - prirodzene naprogramované tak, aby v noci spomalilo.