ľ stabilizáciu cien ropy. Prvá návšteva saudskoarabského panovníka v Rusku od roku 1926 naznačila strategické zblíženie oboch krajín, ktoré spoločne kontrolujú veľkú časť svetových zásob tejto suroviny.
Saudská Arábia vlastní štvrtinu známych svetových zásob ropy, kým Rusko je jej najväčším exportérom okrem krajín združených v Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Kombinovaná sila oboch krajín im preto umožňuje dominantne vplývať na tvorbu svetových cien ropy. Podľa saudskoarabského ministra pre ropu Aliho Ibrahima Naimiho súčasný stav trhu s ropou slúži ako dôkaz toho, že obom krajinám sa darí udržiavať stabilné ceny. Jeho ruský kolega Igor Jusufov súhlasí s jeho slovami. "Cítime sa byť zodpovední za stabilitu svetového trhu s ropou. Podpis zmluvy o spolupráci preto prišiel v pravú chvíľu," uviedol.
V spoločnom vyhlásení po ukončení návštevy sa prezident Vladimír Putin so saudskoarabským lídrom zhodol v potrebe "spolupráce pri tvorbe cien ropy pre dosiahnutie stability a možnosti predvídania za pomoci udržiavania cien v prijateľnom rozmedzí". Dosiahnuť to chcú na bilaterálnej báze, ako aj prostredníctvom viacstranných rokovaní v spolupráci s ostatnými krajinami produkujúcimi ropu, uvádza vyhlásenie.
Princ odletel popoludní z Moskvy do Rijádu, uviedla saudskoarabská ambasáda. K podpisu dohody o spolupráci pri ťažbe ropy a zemného plynu došlo v utorok a zmluva platí na nasledujúcich 5 rokov. Šéf organizácie ruských výrobcov ropy a zemného plynu Jurij Šafranik vyhlásil, že Gazprom, Sojuzneftegaz a Ruská inžinierska spoločnosť budú medzi prvými firmami, ktoré Saudskej Arábii ponúknu nové technológie ťažby a spracovania ropy, informovala agentúra ITAR-TASS.
Vzájomné vzťahy oboch krajín sa zlepšili v roku 1991, keď Rusko opätovne otvorilo svoje zastupiteľstvo v Rijáde. Septembrové útoky na New York, ktorých aktérmi boli vo väčšine prípadov občania Saudskej Arábie, proces zbližovania ešte podporili. V stredu stretnutiu ministrov zahraničia Igora Fedotova a Sauda al-Faisala dominovala téma globálneho boja proti terorizmu. Obe strany prisľúbili vyvinúť maximálne úsilie pri potláčaní tejto hrozby a ohlásili vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá bude mať za úlohu "pripraviť efektívne prostriedky na elimináciu tohto nebezpečného nepriateľa".
Čečenská otázka síce oficiálne na stretnutí nebola prerokovaná, ale podľa denníka Izvestija saudskoarabský vodca prisľúbil zakročiť proti moslimským sponzorom, ktorých Rusko obviňuje z financovania čečenských separatistov. Obe krajiny tiež zdieľajú svoj názor na irackú a blízkovýchodnú otázku, keďže Rijád aj Moskva nesúhlasili s americkým útokom na Irak. Vyslovili tiež nádej, že sa iracká Vládna rada ustanovená v pondelok "stane legitímnou vládou" a zastali sa aj cestovej mapy mierových rokovaní na Blízkom východe napriek vyhláseniu palestínskeho prezidenta Jásira Arafata o tom, že pre agresiu Izraela je dokument "mŕtvy".