Belehrad 4. septembra (TASR) - Organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) dnes vyzvala na medzinárodné prešetrenie obvinení, podľa ktorých srbská polícia mučila podozrivých zadržaných v rámci rozsiahleho zásahu proti organizovanému zločinu, spustenému po marcovom zavraždení premiéra Zorana Djindjiča.
AI získala informácie od príbuzných a právnikov osôb, ktoré tvrdia, že príslušníci bezpečnostných síl ich bili a inými spôsobmi s nimi zle zaobchádzali, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na internetovej stránke organizácie so sídlom v Londýne.
Podozrivých údajne mučili okrem iného tým, že im na hlavy natiahli igelitové vrecká. Okrem bitia mali byť organizované aj zdanlivé popravy s cieľom zastrašiť zadržiavaných.
Šéf srbskej polície Streten Lukič v reakcii na tvrdenia AI vyhlásil, že generálny inšpektor ministerstva vnútra sa bude vecou zaoberať a zdôraznil, že ak sa nejaký policajt previnil, bude potrestaný.
"Mučenie nie je metóda používaná pri práci srbskej polície. Ak došlo k jednotlivým prípadom nadmerného použitia sily, nasledovať budú sankcie," povedal Lukič agentúre Reuters.
Policajný šéf však zdôraznil, že medzinárodné organizácie - napríklad Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) - nenašli žiadne dôkazy, ktoré by potvrdili podobné tvrdenia z nedávnej minulosti. Lukič tiež odmietol tvrdenie zo správy AI, podľa ktorých boli používané aj elektrické šoky. Takýto postup označil za nemožný.
Srbský minister spravodlivosti Vladan Batič tvrdenia AI odmietol. "S plnou zodpovednosťou hovorím, že v srbských väzeniach nedošlo k mučeniu," citovala ministra agentúra AP. Batič však nevylúčil, že niektorých zo zadržaných mohli biť na policajných staniciach. "Nemám informácie" o tom, čo sa dialo počas zatýkania, povedal.
Batič pripomenul, že delegácia zahraničných a domácich expertov na ľudské práva po atentáte na Djindjiča navštívila srbské väzenia, pričom nezaznamenala žiadne prípady mučenia.
Po atentáte na Djindjiča, ktorý sa 12. marca stal obeťou ostreľovača, srbská vláda vyhlásila výnimočný stav a spustila rozsiahlu akciu. V rámci operácie Šabľa zadržali viac ako 10.000 osôb, väčšinu z nich medzičasom prepustili. Výnimočný stav už zrušili.
"Myslíme si, že používanie mučenia a zlého zaobchádzania počas operácie Šabľa bolo veľmi rozšírené hlavne proti tým, ktorí boli považovaní za relatívne nízko postavených zločincov," uvádza sa v správe Amnesty. "Ide o mimoriadne vážne obvinenia a žiadame srbské úrady, aby nám a inými skupinám na ochranu ľudských práv umožnili voľný prístup a súkromné rozhovory s ktorýmkoľvek zadržiavaným, aby sme mohli zistiť skutočný rozsah problému," dodala AI s tým, že rozsiahle vyšetrovanie by malo vykonať aj medzinárodné spoločenstvo.
Západné vlády po atentáte rozhodne podporili kampaň proti skupinám organizovaného zločinu, ktoré prekvitali počas vlády režimu Slobodana Miloševiča, zvrhnutému v októbri 2000.
Prokurátor v auguste vzniesol žaloby proti 44 osobám podozrivým z konšpirácie alebo účasti na atentáte na Djindjiča, ktorého cieľom bolo podľa úradov zvrhnutie Djindjičovej prozápadnej vlády a obnovenie vlády nacionalistov. Z obžalovaných je 27 vo väzení, 17 zostáva na slobode. Prvé procesy v súvislosti so zabitím Djindjiča sa majú začať v októbri.