"My Európania, máme silnú potrebu opätovne nájsť porozumenie v súvislosti s touto veľmi citlivou otázkou, ktorá ako viete, v minulosti vytvorila ostré rozpory," uviedol vo Washingtone taliansky minister zahraničia Franco Frattini.
Ako vyhlásil, počas neformálneho stretnutia ministrov zahraničia EÚ v severnom Taliansku v piatok sa pokúsi svojich kolegov presvedčiť o potrebe spoločného postoja. Taliansko je v súčasnosti predsedajúcou krajinou únie. "V stávke je budúcnosť Iračanov," vyhlásil po stretnutí s ministrom zahraničia USA Colinom Powellom. "Práve preto si myslíme, že treba vyvinúť maximálne úsilie a nesmieme premrhať žiadnu príležitosť na prijatie novej rezolúcie, ktorá umožní Iračanom vytvoriť si svoju budúcnosť," uviedol Frattini. "Myslím si, že to je tá správna cesta a určite otázku zahrniem do agendy nadchádzajúceho ministerského stretnutia," vyhlásil a dodal, že vyvinie úsilie na nájdenie spoločného stanoviska.
Taliansky premiér Silvio Berlusconi bol verným spojencom Američanov počas irackej invázie a jeho postoj, podobne so španielskym a britským, zapríčinil hlboký rozkol v rámci Európy. Nemecko a Francúzsko spoločne s Belgickom vehementne odmietali vojnu v Iraku a stavajú sa preto naďalej negatívne k akejkoľvek rezolúcii OSN, ktorá by legitimizovala použitie sily v tejto krajine. Počas štvrtku francúzsky prezident Jacques Chirac a nemecký kancelár Gerhard Schröder spoločne odmietli Washingtonom navrhované znenie rezolúcie s odôvodnením, že nezaručuje dostatočne odovzdanie moci v Iraku späť jeho obyvateľom.