Viedeň 4. septembra (TASR) - Vo viedenskom Hofburgu sa začala dnes dvojdňová konferencia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) o xenofóbii a diskriminácii. Podujatie otvorila rakúska ministerka zahraničných vecí Benita Ferrerová-Waldnerová, pozdravné posolstvo poslal účastníkom konferencie aj americký prezident George W. Bush.
Na konferencii sa podľa údajov organizátorov zúčastňuje 390 delegátov.
Zvolanie konferencie si vynútila skutočnosť, že otázka rasizmu a nepriateľstva voči cudzincom sa týka prakticky každej krajiny, zdôraznila vo svojom príhovore šéfka rakúskej diplomacie. Za najdôležitejšiu úlohu v tejto oblasti označila výchovu, zameranú na rešpektovanie ľudských práv.
Prezident Bush zdôraznil vo svojom pozdravnom posolstve hrdosť Spojených štátov na to, že sa zúčastňujú na podujatí vo Viedni. "Princípy tolerancie a rovnoprávnosti zostávajú jadrom našej národnej identity," stálo v texte posolstva, ktoré odznelo na začiatku konferencie.
"Našu planétu musíme očistiť od nánosu intolerancie vo všetkých oblastiach," uviedol vo svojom vyhlásení z videozáznamu minister zahraničných vecí USA Colin Powell. Nejde len o inšpiráciu ale aj o iniciatívu. "Preto ste sa stretli tu, v srdci Európy, aby ste si vymenili svoje skúsenosti a na podporu tolerancie a rôznorodosti našli správnu zmes verejnej a súkromnej iniciatívy," povedal Powell.
Najvyšší predstaviteľ bosnianskych moslimov Mustafa Čerič hovoril vo svojom príhovore o "globálnej kultúre strachu." "Zdá sa, akoby pred nami bola ešte dlhá cesta. Naše srdcia ovláda zlosť, bolesť a nedôvera," uviedol.
Na antirasistickej konferencii vo Viedni sa zúčastňujú predstavitelia 55 členských krajín OBSE a reprezentanti viac ako 50 mimovládnych organizácií.
Dvojdňové zasadnutie sa venuje okrem iného úlohe vlád a inštitúcií, ale aj občianskej spoločnosti a médií v boji proti rasizmu a xenofóbii.