Viedeň 3. septembra (TASR) Čína je údajne pripravená ratifikovať Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT), oznámil dnes zdroj na 3. konferencii o zákaze jadrových skúšok vo Viedni. Zúčastňuje sa na nej asi 400 delegátov zo 71 krajín.
"Zdá sa, že Čína je pripravená ratifikovať zmluvu," vyhlásil generálny tajomník konferencie Wolfgang Hoffmann. K tomuto názoru prišiel po júlových rokovaniach v Pekingu s vojenskými a civilnými odborníkmi na jadrové otázky.
Otázkou už nie je, či Čína ratifikuje CTBT, ale kedy tak urobí, povedal zdroj blízky konferencii, ktorý nechcel byť menovaný.
Zástupcovia čínskej delegácie vo Viedni nateraz odmietli komentovať túto otázku. Predstaviteľ Pekingu na konferencii vo Viedni má vystúpiť vo štvrtok s prejavom.
Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mohamed El Baradei dnes apeloval na všetky krajiny, medzi nimi USA a Čínu, aby čo najrýchlejšie ratifikovali Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBT).
CTBT zakazuje akúkoľvek formu atómových testov na celom svete bez ohľadu na to, či sa robia pre civilné alebo vojenské účely. Zmluva bola prijatá v septembri 1996 v New Yorku a doteraz ju podpísalo 168 a ratifikovalo 104 krajín.
Platnosť nadobudne až po tom, ako ratifikáciu uzavrie všetkých 44 signatárskych krajín považovaných za schopné vyrobiť jadrové zbrane. Zatiaľ tak neurobilo 12 z nich - USA, Čína, Egypt, India, Indonézia, Irán, Izrael, Kolumbia, Konžská demokratická republika, Severná Kórea, Pakistan a Vietnam.
CTBT, sídliaca v rakúskej metropole, vyjadrila v tlačovej správe očakávanie, že zmluvu do piatkového záveru konferencie podpíše alebo bude ratifikovať viacero štátov podobne, ako to bolo pri poslednej takejto schôdzke v novembri 2001.
Podľa odborníkov je však postoj USA, ktorých ratifikácia dohovoru je spolu s čínskou považovaná za rozhodujúcu, prinajlepšom neistý. Washington totiž naznačil, že by mal záujem o vývoj malých atómových bômb zameraných na zničenie podzemných cieľov. Ich skúšky by boli na základe CTBT neprípustné.