Severomorsk 2. septembra (TASR) Potopenie vyradenej ruskej jadrovej ponorky K-159, ku ktorému došlo v sobotu v Barentsovom mori a pri ktorom zahynulo deväť námorníkov, nespôsobila búrka, ako to uviedli oficiálne miesta, ale vnikanie vody do plavidla, čomu chceli námorníci neúspešne zabrániť.
Pre agentúru AFP to dnes vyhlásil vojenský zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.
Podľa zdroja z generálneho štábu Severnej flotily sa kapitán ponorky K-159 Sergej Lappa spojil v sobotu v skorých ranných hodinách s nadriadenými a oznámil im, že na miestach upevnenia hriadeľov, vedúcich k vrtuli, v oddelení deväť vniká do ponorky voda. Námorníci sa neúspešne pokúšali hermeticky uzatvoriť dvere do ďalšieho oddelenia. Voda vnikala ďalej a postupovala v plavidle. Námorníci sa potom znova bez úspechu pokúšali premiestniť posledné zásoby stlačeného vzduchu do oddelenia osem, aby sa v zaplavenej časti vytvorila vzduchová vrstva.
Kapitán Lappa požiadal rádiom nadriadených, aby mohol s plavidlom dočasne zastaviť v plytkých vodách pri neďaleko ležiacom ostrove Kildin. Chcel, aby sa z plavidla odčerpala voda. V tom čase bola ponorka ešte stabilná. Velenie odmietlo kapitánov návrh a nariadilo 10-člennej posádke, aby pokračovala v odstraňovaní vody z ponorky a čakala na pomoc.
Keď sa oddelenia osem a deväť naplnili vodou, tlak na systém uchytenia ponorky k pontónom bol natoľko silný, že plavidlo sa odtrhlo a začalo sa rýchle potápať. Námorníci nemali nijakú šancu dostať sa z neho.
Z 10 námorníkov prežil potopenie K-159 len jeden, dve telá sa podarilo vytiahnuť a sedem ďalších tiel je vo vraku ponorky.
Podľa oficiálnej verzie ministerstva obrany sa ponorka K-159 odtrhla od pontónov následkom búrky.
Vyradenú ponorku K-159 ťahali pripevnenú k pontónom ťažným člnom zo základne Gremicha do mesta Poľarnyj, kde ju mali zošrotovať. Plavidlo dlhé 107 metrov patrilo k prvej generácií sovietskych atómových ponoriek a v Severnej flotile slúžilo v rokoch 1963-89.