Skopje 2. septembra (TASR) - Na severe Macedónska narastá napätie vyvolané sériou útokov a únosom dvoch policajtov albánskymi extrémistami. V obavách z bojov medzi ozbrojencami a bezpečnostnými silami opustili oblasť pri hraniciach s Kosovom severne od mesta Kumanovo stovky albánskych civilistov.
Polícia oznámila, že v rámci pátrania po páchateľoch bezpečnostné sily zaujali pozície a vytvorili kontrolné stanovištia v okolí dedín Vaksince a Lojane, kde sa extrémisti z Albánskej národnej armády (AKSh) ukryli.
AKSh, ktorá sa priznala k viacerým útokom spáchaným v Macedónsku, Kosove a Preševskom údolí na juhu Srbska, vyzvala na stiahnutie macedónskych síl z okolia obkľúčených dedín, na čo v pondelok dala ultimátum do dnešnej 16.00 h SELČ. Kabinet v Skopje ultimátum rozhodne odmietol a Národná bezpečnostná rada v pondelok polícii uvoľnila ruky pre rozsiahly zásah.
Na svojej internetovej stránke AKSh - kosovskou správou OSN označená za teroristickú organizáciu - dnes vyhlásila mobilizáciu. Bojovníci AKSh sa majú zísť na zhromažďovacích miestach a presunúť do krízovej oblasti.
Policajti novinárov do dedín Vaksince a Lojane nevpustili. Svedkovia hovoria o posilnenej prítomnosti ozbrojených síl v oblasti. Podľa oficiálnych vyhlásení polícia pátra po Avdilovi Jakupim a jeho skupine. Tej je pripisovaný minulotýždňový únos policajtov, ktorých medzičasom oslobodili. Po prepustení policajtov v Skopje 28. augusta vybuchli tri nálože pri vládnej budove, budove súdu a vojenských kasárňach. Tieto incidenty si nevyžiadali zranenia.
Nemenovaný policajný dôstojník citovaný agentúrou DPA dnes uviedol, že v dedine Vaksince sa nachádza Jakupi spolu s asi 20-člennou skupinou svojich ozbrojencov. V priebehu ostatných 24 hodín bola údajne vyzbrojená aj stovka obyvateľov dediny, kde extrémisti zaujali pozície. Polícia oblasť uzavrela a kontroluje cestné spojenia. Podľa albánskych zdrojov z oboch dedín ušlo asi 1200 z dvoch tisícok obyvateľov.
Po uplynutí ultimáta neboli hlásené žiadne zrážky. Vysoký policajný predstaviteľ citovaný agentúrou AP vyhlásil, že v obavách z eskalácie násilia sa v bezprostrednej budúcnosti neplánuje žiaden útok.
Miestni aj medzinárodní predstavitelia pôsobiaci v Macedónsku sa medzičasom snažia o zmiernenie krízy. Delegácia zložená z albánskych poslancov z oblasti Kumanova a predstaviteľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) odcestovala do obce Vaksince, kde začala rozhovory s miestnymi predstaviteľmi.
Albáncami obývané oblasti na severe a severozápade Macedónska boli dejiskom bojov v roku 2001. Šesť mesiacov trvajúce strety vládnych jednotiek s povstalcami z Národnej oslobodzovacej armády (UCK) sa skončili v auguste mierovou dohodou z Ochridu, ktorú sprostredkovali EÚ a NATO. V rámci mierového procesu sa UCK rozpustila, jej lídri založili politickú stranu a po voľbách - v nich macedónski sociálni demokrati porazili počas krízy vládnucich nacionalistov - sú zastúpení v súčasnom kabinete.
Extrémistické krídlo albánskych radikálov však pokračuje v násilnostiach. Podľa pozorovateľov sú extrémisti zapojení do organizovaného zločinu. AKSh za svoj cieľ označuje "oslobodenie a zjednotenie" Albáncami obývaných území na Balkáne v jednom štáte.