Minsk 10. septembra (TASR) - Prezidentské voľby v Bielorusku nezodpovedali záväzkom krajiny v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) týkajúcich sa organizácie slobodných a demokratických volieb podľa jej kodanského dokumentu ani medzinárodným štandardom Rady Európy.
K takému záveru prišla v predbežnej hodnotiacej správe o príprave a priebehu volieb v Bielorusku Medzinárodná misia OBSE pre ich obmedzené pozorovanie spolu s Úradom pre demokratické inštitúcie a demokratické práva OBSE ako aj európskou parlamentnou trojkou v zložení Parlamentné zhromaždenie OBSE, PZ Rady Európy a Európskeho parlamentu.
Zo spomínaným stanoviskom oboznámil dnes v Minsku viceprezident PZ OBSE a špeciálny koordinátor misie OBSE pre obmedzené pozorovanie volieb v Bielorusku Fín Kinmo Kiliunen.
Európski pozorovatelia dospeli k záverom, aj bez ohľadu na výsledky hlasovania. Zároveň privítali a uznali prejavenie pluralistickej občianskej spoločnosti ako základu rozvoja demokratických politických štruktúr v obyvateľstve krajiny. Pokračujúca medzinárodná izolácia Bieloruska podľa hodnotenia pozorovateľov protirečí záujmom bieloruského obyvateľstva a nenapomáha rozvoju demokratických procesov.
Misia musela ohraničiť svoje pozorovanie volieb na posledné tri týždne volebného procesu, čo bolo porušením členských záväzkov Bieloruska v OBSE.
Volebný proces v Bielorusku mal podľa hodnotenia veľa vážnych nedostatkov. Niektoré súviseli s osobitosťami politickej situácie v krajine, ktorá ako jediná v Európe nemá oficiálny štatút člena Rady Európy. Politický režim v krajine si napríklad ešte nezvykol na existenciu opozície a robí všetko možné na jej neutralizáciu. Objavili sa však aj niektoré pozitívne momenty týkajúce sa napríklad demokratického uvedomenia občanov. To môže dať nádej k ďalšiemu zlepšeniu. Vznikajúca občianska spoločnosť v Bielorusku sa zmobilizovala a na voľby vyslala tisícky domácich pozorovateľov. Pozitívne je aj to, že sily opozície prekonali svoje rozdiely a do volieb išli spoločne. Priaznivé zmeny však nie sú zásluhou terajšieho vedenia krajiny ale skôr jej občanov a demokratických inštitútov.
Nedostatky volebného procesu, neplnenie členských záväzkov Bieloruska v OBSE a nerešpektovanie štandardov Rady Európy spochybňujú podľa hodnotenia misie demokratický charakter výsledkov volieb. Súčasťou misie OBSE bolo 300 pozorovateľov z 20 krajín, vrátane Slovenska.
(spolupracovník TASR Martin Benko) vk juh