Moskva 10. septembra (TASR) - Obrovské tlačové stredisko pre približne 1200 akreditovaných ruských a zahraničných novinárov, ktorí budú sledovať záverečnú hlavnú fázu vyzdvihnutia vraku ruskej atómovej ponorky Kursk, je v meste Murmansk za severným polárnym kruhom už plne pripravené.
V rozhovore pre TASR to dnes uviedol pracovník strediska Oleg Oparin s tým, že oficiálne otvorenie strediska je plánované na štvrtok 13. septembra.
Murmansk zažije najväčšiu inváziu novinárov vo svojej histórii. V tlačovom stredisku sa očakávajú stovky novinárov, fotografov a najmenej 32 televíznych štábov a ďalšie televízne tímy s vlastnou prenosovou technikou.
Zrod tlačového strediska sprevádzal organizačný zmätok, pretože v rozpočte na vyzdvihnutie ponorky Kursk nebol na tento účel vyčlenený ani jeden rubeľ a rôzne štátne úrady sa dohadovali, kto bude jeho výstavbu financovať.
Práce na murmanskom zimnom štadióne sa začali so značným oneskorením až pred troma týždňami. V stredisku bude pre novinárov pomerne málo telefónnych liniek a počítačov. Organizátori zriadili 125 telefónnych liniek a inštalovali 30 počítačov s pripojením na internet. Kontakt s ruským námorníctvom a zahraničnými expertmi, ktorí zaisťujú vyzdvihnutie ponorky z dna Barentsovho mora na hladinu a jej prepravu do jedného z vojenských opravárenských podnikov v osade Rosľakovo, budú v tlačovom stredisku zaisťovať veľké televízne obrazovky.
Práce pod vodou na odrezaní provy ponorky Kursk sa každým dňom dostávajú do väčšieho sklzu. Dôvodom sú opakované poruchy rezacieho zariadenia. Potápači pod vodou namontovali na hydraulickú pílu v sobotu 8. septembra už tretie špeciálne rezacie lano z legovanej ocele a pokračujú na jeho nastavení. Podľa ruských zdrojov experti majú k dispozícii ešte tri celkom nové laná, pracujú však na štíte, ktorý by ochránil rezací mechanizmus od náhodných kameňov a úlomkov, spôsobujúcich jeho poruchy.
Oddelenie asi 20-metrovej provy 150 metrov dlhej ponorky Kursk je podľa ruských expertov nutné z bezpečnostných dôvodov, pretože v prednej časti ponorky po vlaňajších dvoch osudných explóziách zostalo 22 kusov medzikontinentálnych rakiet a asi dve desiatky torpéd, u ktorých by pri vyzdvihnutí ponorky na hladinu a transporte do prístavu hrozilo riziko explózie.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed