Londýn 10. septembra (TASR) - Vo veku stále presnejších satelitných záberov povrchu Zeme siahla Britská národná knižnica do svojich zbierok klasických atlasov, glóbusov a kartografických štúdií, aby otvorila výstavu s názvom: Konfigurácia terénu.
Kurátorom výstavy sa podarilo verne zobraziť "kataster ľudskej povahy", z exponátov sa totiž vynára pôdorys našej civilizácie oveľa výraznejšie ako Mount Everest z plastickej mapy.
Všeobecne sú mapy rozdelené podľa účelu a londýnska výstava ich predstavuje ako nástroje lichôtky, udania, osobnej pomsty, varovania alebo pasce. Nie všetky mapy totiž niekam vedú, niektoré skôr zavádzajú.
Na Novom Zélande napríklad majitelia pozemkov lákali osadníkov mapami mestečiek s pravidelnou sieťou ulíc, tie však nemohli v hornatej realite v takej podobe nikdy vzniknúť. A koľko asi výprav vyplávalo z Číny na ostrov žien, ktorý spomínal Marco Polo?
O ľudskej fantázii svedčí i Cassiniho mapa Mesiaca zo 17. storočia. Pri podrobnejšom preskúmaní človeka zaskočí profil dlhovlasej víly. Či ju v ďalekohľade uvidel sám astronóm, alebo 80-ročný kreslič, to je vo hviezdach.
Nohami pevne na Zemi stáli autori mapy Bavorska, ktorá ako prvá na svete zobrazuje i priemyselné objekty. Bavori dobre vedeli, čomu vďačia za svoju prosperitu, a tak vedľa kostolov a dedín nakreslili aj sklárne alebo soľné bane.
Pred niekoľkými dekádami sa ani kartografii nevyhla silná vlna politickej korektnosti a jej pozostatky zachytáva londýnska výstava. Mercatorova projekcia sveta zväčšuje oblasti okolo severného pólu a podľa kritikov sa tak Európa so Severnou Amerikou nafukujú na úkor tretieho sveta.
V 70. rokoch 20. storočia sa znovu začali vydávať mapy v Petersovej projekcii, ktorá všetky svetadiely zoštíhľuje. Aj Austrálčania už mali plné zuby toho, že im hovoria "tí zdola" a nad ich mapou s juhom hore krúti hlavou každý z návštevníkov.
Inú kratochvíľu predstavuje mapa niekdajšieho Zlatého pobrežia, pre ktorú dodala podklady skupinka britských dôstojníkov. Po namáhavom dni na tropickom slnku mali ešte zmapovať jeden kopec. S presnosťou surrealistov zaniesli do mapy namiesto vrstovníc profil slona.
Ďalšej "schválnosti" sa dopustil britský vojak, ktorý mapoval jeden grécky ostrov a zaznamenal hory Yrroc, Epaks a Hcen. Nikto o presnosti týchto názvov nezapochyboval. Až o 20 rokov si ich ktosi prečítal odzadu a pochopil zakódovaný odkaz: "Nech skape Corry!" Kapitán Corry bol dôstojník, ktorý vojakovi prikázal zmapovať ostrov.
Nie všetky mapy však vyvolávajú na tvári úsmev. Sú tu aj nemecké nákresy Lidíc, španielske, francúzske i ruské plány na inváziu do Británie a mapy Európy, ktorou kartografovia Tretej ríše pojali ako tankodrom. Tieto dokumenty majú v rohu pečiatku: "len pre služobné účely". To platí aj o etnickej mape Slovenského štátu. Obyčajné mapy sa tak stávajú vážnym varovaním.