
Minsk 10. septembra (TASR) - Úradujúci bieloruský prezident Alexander Lukašenko sa stal víťazom nedeľňajších volieb hlavy štátu. Oznámila to dnes ráno ústredná volebná komisia.
Podľa oficiálnych výsledkov, na ktoré sa odvoláva agentúra AFP, dostal autoritársky vládnuci Lukašenko 75,6 percenta hlasov. Spoločný kandidát opozície Vladimir Gončarik získal 15,4 percenta. Predsedovi Liberáldemokratickej strany Sergejovi Gajdukevičovi odovzdalo hlasy 2,5 percenta voličov.
Účasť voličov podľa týchto údajov dosiahla rekordných 82,5 percenta.
Gončarika v nedeľu večer po vyhlásení čiastkových výsledkov oznámil, že bude žiadať konanie druhého kola volieb. Podľa neho bolo hlasovanie sfalšované a Lukašenko získal iba 46,7 percenta hlasov, teda nie nadpolovičnú väčšinu. Preňho hlasovalo 40,8 percenta voličov. Gončarik vyzval obyvateľov, aby požiadavku opozície podporili v pondelok ráno o 9.00 h SELČ protestným zhromaždením.
Lukašenko sa už dve hodiny po skončení volieb vyhlásil za víťaza. "Naši ľudia zvíťazili. Svojho prezidenta zvolili v prvom kole," povedal Lukašenko v Minsku na tlačovej konferencii pre západných novinárov. Svoje víťazstvo označil za "elegantné, vynikajúce a pekné".
Lukašenko, ktorý stojí na čele Bieloruska od roku 1994, sa v prvej reakcii poďakoval ruskému ľudu a ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi za podporu. Jeho víťazstvo mu predlžuje prezidentský mandát o ďalších päť rokov.
Priebeh bieloruských volieb monitorovalo 22.000 domácich a 700 medzinárodných pozorovateľov, z ktorých 300 vyslala Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Akreditovalo sa aj asi 600 zahraničných novinárov a pracovníkov médií.
V drevenom prístrešku za americkým informačným centrom, ktoré susedí s veľvyslanectvom USA v Minsku, vybuchla v nedeľu večer slabá nálož. Poškodila iba lavičku, žiadne ďalšie škody ani zranenia explózia podľa polície nespôsobila.