ä čo sa týka potrebného rozšírenia Európskej únie o nových členov. "Čím viac štátov je v únii, tým väčšia je aj naša bezpečnosť. Dnešná situácia je uspokojujúca," povedal. V súvislosti so Slovenskom povedal, že dosiahlo jednoznačne veľké pokroky a úspechy. Vychádza pritom z porovnania niekdajších a súčasných zoznamov štátov. "Kedysi bolo Slovensko celkom dolu. Dnes je však hore. K tomu netreba nič dodávať. V zahraničí máte dobré meno."
Otto von Habsburg ešte pred pádom železnej opony navrhol, aby jedno miesto v Európskom parlamente v Štrasburgu bolo voľné pre krajiny strednej a východnej Európy a vraj si za to užil dosť kritiky. "Áno, vtedy sa tam zdvihol značný odpor. Návrh, aby jedno miesto bolo voľné pre krajiny strednej a východnej Európy, som predložil už v roku 1979, po voľbách do parlamentu." Otto von Habsburg v rokoch 1979 až 1999 zastupoval v Európskom parlamente bavorskú Kresťanskosociálnu úniu, sesterskú stranu Kresťanskodemokratickej únie. Ako dodal, boli tam však poslanci, ktorí ho podporovali. Spolu to presadili štyria ľudia, potrebovali však na to dva roky. "V tých časoch to bolo víťazstvo, proti vtedajšej starej línii celkom určite. Na zlosť vtedy bolo to, že príliš mnoho ľudí si myslelo, že Európa sa končí pri starej línii, teda za železnou oponou. To predsa nebola pravda," dodal.
Na rozdiel od mnohých politikov v Európe a Amerike má Otto von Habsburg iný pohľad na islamské krajiny v prvom rade preto, že islamské štáty dobre pozná. Ako povedal, je za otvorený dialóg, "mali by sme sa naučiť lepšie im rozumieť". Podľa jeho slov nie sú takou hrozbou, aká sa z nich v súčasnosti vo svete robí a je to súčasťou toho, aby sa odpútala pozornosť od nebezpečenstva z Ruska. Zdôraznil, že Rusko predstavuje hrozbu viac ako kedykoľvek predtým. "S Vladimirom Putinom na čele je Rusko veľmi nebezpečné, oveľa viac ako islamské krajiny," uviedol pre denník Pravda.