Rangún 1. septembra (TASR) - Tri mesiace po zatknutí začala mjanmarská opozičná vodkyňa Aung Schan Su Ťiová hladovku na protest proti nelegálnemu zadržiavaniu vojenským režimom, informovalo v nedeľu americké ministerstvo zahraničných vecí. Junta v Rangúne však dnes toto tvrdenie odmietla ako "neopodstatnené".
Washington znova vyzval mjanmarské vedenie, aby prepustilo držiteľku Nobelovej ceny mieru a členov jej opozičnej Národnej ligy za demokraciu (NLD) na slobodu. USA majú podľa hovorcu rezortu zahraničia starosti o bezpečnosť Su Ťiovej, za ktorej zdravie nesie plnú zodpovednosť vláda v Rangúne.
Mjanmarská junta v reakcii vyhlásila, že spolu s vládami iných krajín považuje za "dosť podivuhodné", keď americké ministerstvo zahraničných vecí zverejní takéto tvrdenie bez uvedenia zdrojov alebo dôkazov. Pochybnosti vyjadril aj thajský premiér Thaksin Šínavatra, ktorý si nemyslí, že by Su Ťiová takéto niečo urobila.
Su Ťiovú zadržiavajú podľa posledných informácií 40 kilometrov severozápadne od metropoly Rangún. Zatkli ju koncom mája počas cesty po severe krajiny spolu s jej 19 stúpencami. Pri vtedajšej zrážke s provládnou skupinou zahynulo podľa opozície až 70 zástancov NLD.
Podmienky "ochrannej väzby" Su Ťiovej označil vyslanec OSN za "absolútne poľutovaniahodné". Zatknutia si vyslúžili ostrú medzinárodnú kritiku.
NLD zvíťazila v parlamentných voľbách v roku 1990 veľkou väčšinou, čo však vládnuci generáli nikdy neuznali a v nasledujúcich rokoch zadržali stovky členov strany. Amnesty International v súčasnosti odhaduje počet politických väzňov v krajine na asi 1200.