Praha 1. septembra (TASR) - Štrajk českých učiteľov za zachovanie 13. a 14. platu, teda asi 16.000 Kč ročne, by podľa Václava Klausa mladšieho nemal byť jediným dôvodom protestu. Syn českého prezidenta, ktorý je riaditeľom Prvého obnoveného reálneho gymnázia v Prahe, v článku pre český denník Mladá fronta dnes (MFD) poukázal na netransparentnosť financovania školstva a nedostatočné právomoci riaditeľov.
"Na jedného českého žiaka či študenta pripadá ročne približne 46.000 Kč, čo znamená solídnych asi 100.000 Kč mesačne na normálne naplnenú triedu. Prečo z toho pripadne pani učiteľke iba necelá štvrtina (vrátane odvodov poistného), to je otázka," pýta sa autor Václav Klaus ml.
Ako ďalej vysvetľuje, škola vidí z peňazí len polovicu a zvyšok sa "voluntaristicky" rozdeľuje - občas na internet do škôl, občas sa zriadi multimediálna trieda. Štrajk učiteľov by mal byť nie za vyššie platy, ale za transparentnosť financovania, zvýšenie právomocí riaditeľov škôl a obmedzenie rovnostárskeho tarifného systému. "To sú okrem iných požiadavky, za ktoré by som štrajkoval aj ja," uzatvára Klaus junior.
Denník Lidové noviny dáva učiteľom za pravdu, že sa zlostia na vládu, že nesplnila to, čo sľúbila. Napriek tomu ich štrajk jeden z autorov označuje za nerozumný, pretože požadujú vyššie mzdy, ale nevolajú po systémovej zmene, ktorá jediná môže priniesť učiteľom viac peňazí.
Podľa Miloša Čermáka sú štrajky v obecnej rovine zlým spôsobom ako niečo docieliť a učitelia si nepočínali dobre ani z hľadiska taktiky - horšie dátum ako 1. septembra si vybrať nemohli. Chybou je aj to, že nedokázali sformulovať jasné a zrozumiteľné dôvody štrajku.
"V očiach verejnosti sa štrajk mení na nedôstojný a zbytočný kabaret, ku ktorému nemožno mať veľké sympatie," uzatvára autor.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab