Obe krajiny označili tento čin za náznak vojenskej hrozby zo strany Moskvy.
Ruské ministerstvo obrany potvrdilo lety svojich bojových lietadiel a vyhlásilo, že ruské ozbrojené sily absolvujú od utorka do štvrtka strategické cvičenie, námietky oficiálnych japonských a nórskych miest však Moskva neuznala.
Podľa informácií japonského ministerstva obrany preletelo šesť ruských strojov ponad japonský ostrov Rebun, ležiaci severozápadne od ostrova Hokkaido. Cudzie lietadlá sledovalo viac ako 12 japonských stíhačiek. Išlo o prvé narušenie japonského vzdušného priestoru od roku 1995.
Podľa informácií agentúry Interfax Moskva potvrdila, že v bezprostrednej blízkosti Japonska preleteli dva bombardéry typu Tu-22 "Backfire" a dve bojové lietadlá typu Su-27. Podľa oficiálnych ruských informácií sú cvičné lety južne od ruského ostrova Sachalin súčasťou strategického štábneho cvičenia, pri ktorom ide o nácvik velenia časti vojenských jednotiek. Presné informácie o ozbrojených silách, ktoré sa zúčastňujú na najnovšom vojenskom cvičení, ruské ministerstvo obrany neuviedlo.
V súvislosti s porušením svojho vzdušného priestoru poslalo Japonsko sťažnosť ruskému veľvyslanectvu v Tokiu.
Po dlhých diplomatických rokovaniach sa až v utorok podarilo dohodnúť dátum stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina a japonského premiéra Jošira Moriho. Obaja štátnici sa stretnú 25. a 26. marca v sibírskom Irkutsku. Stále nedoriešenou "horúcou" témou v novodobých japonsko-ruských vzťahoch zostáva otázka pôvodne japonských Kurilských ostrovov, ktoré Sovietsky zväz anektoval v roku 1945.
Dva ruské bombardéry typu Tu-160 Blackjack sledovali v noci nadnes aj nórske bojové stíhačky. Podľa informácií nórskej televíznej stanice NRK zachytili radary nórskej protivzdušnej obrany ruské lietadlá priamo pri prelete nad nórskym územím. Vo vyhlásení príslušných oficiálnych miest v Oslo sa uvádza, že ide o prvé narušenie vzdušného priestoru krajiny z východného smeru po dvoch rokoch.
Keď začali dve nórske stíhačky F-16 ruské bombardéry prenasledovať, opustili tieto nórsky vzdušný priestor severozápadne od Lofotských ostrovov a nabrali kurz ponad medzinárodné vody.
Nórsko je členskou krajinou NATO.