utí všetkých žalôb o odškodné v Spojených štátoch, kým prispeje svojím podielom vo výške 2,56 miliardy eúr na konto špeciálne vytvorenej nadácie.
Ako v dnešnom vydaní spresňuje rakúsky denník Der Standard, hovorca nadácie Wolfgang Gibowski medzi právne prekážky vyplatenia odškodného zaraďuje aj najnovšiu žalobu na firmu IBM, ktorú podal právny zástupca piatich obetí holokaustu v sobotu v New Yorku. Podľa týchto obetí boli stroje IBM používané nacistami v koncentračných táboroch. Advokát žalujúcej strany však v pondelok pripustil, že ešte nemá o tom dôkazy.
Medzi žalobcami sú obete holokaustu z USA, Českej republiky a Ukrajiny, ktorí svoj návrh podali v zastúpení aj za ostatné obete. IBM podľa nich pomáhala a vedome sa zúčastňovala na spolupráci pri zločinoch proti ľudskosti a porušovaniu ľudských práv dodávaním technológie, výrobkov a služieb, o ktorých vedela, že budú použité na uľahčenie prenasledovania a genocídy.
Nové pojednávanie však podkopalo celý časový plán nemeckej nadácie. Všetky doterajšie skupinové žaloby totiž boli odmietnuté po prísľube nemeckého štátu a hospodárstva, že obete odškodní. Poslednú z nich má odmietnuť súd v New Yorku ešte tento mesiac. Výplaty obetiam holokaustu môžu nasledovať až po tom, ako nemecký Bundestag formálne potvrdí, že v USA bola vytvorená právna záruka a nebudú nasledovať žiadne ďalšie žaloby. Nemecké hospodárstvo bude trvať na tejto podmienke a bez jeho finančného príspevku musia obete na svoje peniaze ďalej čakať.
Prehrávajúcimi v tejto hre sú bývalí nútene nasadení, konštatuje v tejto súvislosti Der Standard: len v Česku totiž vlani zomrelo približne 7000 niekdajších obetí holokaustu.