Washington 9. septembra (TASR) - Bez spravodlivosti niet mieru, skandovalo cez víkend v San Franciscu do tisíc demonštrantov, ktorí pri príležitosti 50. výročia uzavretia mierovej dohody medzi Spojenými štátmi a Japonskom protestovali proti tomuto dokumentu.
Dohoda znemožnila miliónom ľudí usilovať sa o kompenzáciu za utrpenie počas vojny v Tichomorí. Mnohí starší občania s vlajkami Číny, Taiwanu a Južnej Kórey žiadali vládu v Tokiu, aby sa ospravedlnila a finančne odškodnila tých, ktorí trpeli pod japonskou okupáciou počas druhej svetovej vojny, vrátane amerických vojnových zajatcov. Japonsko sa za celé tie roky za svoje činy neospravedlnilo, uviedol Eugen Wei, jeden z organizátorov podujatia.
Hlavné zhromaždenie sa uskutočnilo pred budovou opery v San Franciscu, kde si americký minister zahraničných vecí Colin Powell a jeho japonská rezortná partnerka Makiko Tanaková pripomenuli podpísanie mierovej dohody v roku 1951.
Demonštranti niesli transparenty pripomínajúce osudy žien, ktoré museli slúžiť japonským vojakom ako prostitútky a tragédiu v Nankingu, kde v rokoch 1937-38 japonskí vojaci zavraždili do 300.000 civilistov.
Ministerka Tanaková v San Franciscu povedala, že jej krajina nikdy nezabudne na hrozné utrpenie a škody spôsobené vojnou a potvrdil už predtým vyrieknuté ospravedlnenia japonských predstaviteľov. Dodala, že zmluva z roku 1951 oficiálne všetky otázky súvisiace s reparáciami vyriešila a zablokovala akékoľvek nároky na odškodnenie v budúcnosti.
V San Franciscu sa pri príležitosti 50. výročia podpísania mierovej zmluvy medzi Spojenými štátmi a Japonskom konala konferencia o japonských zločinoch v priebehu druhej svetovej vojny.
(spolupracovník TASR William Guard) kr ed