Podľa miestnych obyvateľov sa ľudia, ktorých násilie donútilo k úteku, uchýlili na polícii alebo vojenských kasárňach, kde znášajú strach, hlad a smäd.
"Tisíce ľudí, hlavne ženy a deti, utiekli do kasární do bezpečia. Niektorí z nich stratili všetok svoj majetok v bojoch a podmienky v kasárňach sú žalostné," uviedol jeden z obyvateľov. "Sme tu od piatku, keď sa nepokoje začali. Dnes sme zjedli iba chlieb, ktorý nám dal policajný komisár," povedal istý reportér, jeden zo stoviek utečencov v sídle veliteľstva polície štátu Plateau, ktorého hlavným mestom je Jos.
Podľa reportéra sa väčšina utečencov stále obáva vrátiť domov, hoci sa nad mestom vznáša neistý pokoj. Vojaci pozbierali telá a hliadkovali dnes v uliciach mesta po tom, čo najmenej 70 ľudí zahynulo počas dvojdňových násilných zrážok medzi moslimami a kresťanmi.
Úrady informovali o 70 mŕtvych, avšak obyvatelia tvrdia, že najmenej 100 ľudí, vrátane dvoch vojakov, zahynulo počas násilností, ktoré vypukli v piatok po moslimských modlitbách.
"Teraz panuje relatívny pokoj a ľudia idú do svojich chrámov na bohoslužbu. Predchádzajúcu noc neznela žiadna streľba a vojaci stále hliadkujú v uliciach," dodal k situácii jeden z obyvateľov.
Hovorca polície informoval, že v súčasnosti sa koná stretnutie šéfov bezpečnosti a vládnych predstaviteľov, kde zhodnocujú situáciu. Pohyb ľudí do a zo štátu Plateau bol dočasne zastavený.
Vojaci zozbierali viac tiel počas noci, keď úrady sprísnili 12-hodinový zákaz vychádzania, aby zamedzili rabovaniu. Zákaz vychádzania sa začal v sobotu o 16.00 h miestneho času, o dve hodiny skôr ako v piatok.
Náboženské napätie v Nigérii nie je ničím novým. Zavedenie islamského práva šaríja v niektorých nigérijských štátoch na severe krajiny vyvolalo minulý rok krvavé zrážky medzi oboma náboženskými skupinami. Pri násilnostiach vtedy zahynuli stovky ľudí.
Nigéria je so 120 miliónovou populáciou najľudnatejšou africkou krajinou a na jej území žije asi 250 etnických skupín. Sever Nigérie je prevažne moslimský, juh kresťanský, pričom náboženské násilnosti krajinu sprevádzajú od získania nezávislosti na Británii v roku 1960. Severania dominujú armáde a počas 15 rokov vojenskej vlády získali obrovskú moc.