Genval 9. septembra (TASR) - Európska únia zdvojnásobí počet svojich pozorovateľov v Macedónsku, ktorých je momentálne 29. Po neformálnej schôdzke ministrov zahraničných vecí EÚ v belgickom Genvali to dnes oznámil vysoký predstaviteľ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana.
Podľa belgického ministra zahraničných vecí Louisa Michela sa šéfovia diplomacií pätnástky zhodli na "zachovaní a zvýšení prítomnosti EÚ" v Macedónsku. Ministri trvali na tom, že treba zabrániť "bezpečnostnej prázdnote" v momente, keď sa 26. septembra skončí prebiehajúca operácia NATO.
Najrealistickejšia sa podľa Michela zdá možnosť, že v Macedónsku bude sila vychádzajúca z terajšej prítomnosti v teréne, akási "sila NATO plus", s možným mandátom Bezpečnostnej rady OSN. Účasť na nej by mala byť otvorená pre krajiny mimo aliancie, ako Rusko či Ukrajinu. Niektoré krajiny sú však kvôli nedostatku času proti mandátu OSN, pretože NATO odchádza už o dva týždne.
Ministri dnes odsúdili ranný palestínsky útok proti izraelskej armáde a vyzvali na čo najskoršie stretnutie medzi palestínskym predákom Jásirom Arafatom a izraelským ministrom zahraničia Šimonom Peresom. Podľa posledných správ z Jeruzalema by sa schôdzka napriek pokračujúcemu násiliu mohla uskutočniť na budúci týždeň.
Žiadny pokrok sa nepodarilo ministrom dosiahnuť vo vzťahoch s Tureckom v oblasti európskej bezpečnostnej politiky. Ankara stále blokuje dohodu EÚ a NATO o prístupe tvoriacej sa európskej jednotky rýchleho nasadenia k vojenským prostriedkom aliancie. Otázkou sa budú ministri zaoberať opäť na svojom riadnom zasadaní 8. októbra v Luxemburgu.
Na obed sa šéfovia diplomacií EÚ stretli so svojimi kolegami z kandidátskych krajín. Všetky kandidátske krajiny dali jasne najavo, že sa chcú na konvente o budúcej reforme EÚ podieľať ako plnoprávni členovia únie.
"Kandidátske krajiny majú záujem zúčastňovať sa na tomto konvente ako plnoprávni členovia, nie aby boli prizvané alebo informované iba občas," povedal novinárom slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
"Myslím si, že by nebolo normálne nezapojiť vhodným spôsobom do tohto procesu kandidátske krajiny, keďže ide aj o ich budúcnosť," súhlasil s požiadavkami kandidátov belgický minister zahraničia Louis Michel, ktorý neformálnej schôdzke predsedal.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed