Durban 8. septembra (TASR) - Prijatím globálneho akčného plánu proti rasizmu sa dnes v juhoafrickom Durbane skončila tretia konferencia OSN venovaná problematike rasovej diskriminácie a xenofóbii.
Maratónu rokovaní dominovali spory vyvolané požiadavkou arabských a moslimských štátov označiť Izrael za rasistický štát a žiadosti afrických delegátov, aby sa západné krajiny ospravedlnili za otrokársku minulosť, kvôli ktorým rokovania takmer stroskotali.
Zasadanie sa začalo 31. augusta a malo trvať osem dní. Namiesto osláv víťazstva Juhoafrickej republiky nad apartheidom sa však v Durbane konal tvrdý diplomatický súboj, ktorý museli oproti pôvodnému plánu predĺžiť o jeden deň.
V záverečnom dokumente zástupcovia asi 160 účastníckych krajín vyjadrili ľútosť nad "hroznými tragédiami" spôsobenými otrokárstvom a obchodovaním s otrokmi a uznali "ťažký údel" Palestínčanov.
Juhoafrická ministerka zahraničných vecí Nkozasana Dhlamini-Zumaová, ktorej kompromisný návrh konferenciu zachránil, označila zasadanie za úspech. "Táto konferencia by mala v pamäti zostať ako konferencia pre ľudské práva," vyhlásila ministerka, ktorá konferencii predsedala.
Skutočnosťou však zostane, že o záverečných dokumentoch sa nehlasovalo a šéfka juhoafrickej diplomacie ich vyhlásila za schválené po tom, čo nik nenamietal. "Konferencia prijme správu ... nepočujem žiadne výhrady," uzavrela rokovanie ministerka.
Súčasťou záverečnej správy, ktorú zašlú do OSN, budú aj písomné výhrady Austrálie, Kanady, Sýrie a Iránu voči časti textu o Blízkom východe.
DEKLARÁCIA BEZ IZRAELA, AFRIKA BEZ OSPRAVEDLNENIA
Priebeh konferencie zatienilo pondelkové rozhodnutie USA a Izraela stiahnuť svojich delegátov na protest proti požiadavke na odsúdenie Izraela ako rasistického štátu.
Kompromisný text hovorí o "ťažkom údele palestínskeho ľudu pod cudzou okupáciou" bez zmienky o Izreeli, alebo o rasizme.
Moslimským štátom sa nepodarilo presadiť ani na poslednú chvíľu vznesenú požiadavku, aby sa v súvislosti s holokaustom do textu deklarácie pridalo slovo "európsky". "Tento holokaust sa stal v Európe a páchali ho Európania. Jeho generalizácia je chybou," uvádza sa v písomnej pripomienke Sýrie.
Africkým delegátom sa nepodarilo získať explicitné ospravedlnenie západných štátov za otrokárstvo a kolonializmus, ktoré v minulosti na čiernom kontinente praktizovali. Dohodu sa podarilo uzavrieť až dnes v skorých ranných hodinách po tom, čo sa Afričania uspokojili s vyjadrením ľútosti a prísľubom väčšej pomoci pre rozvojové programy.
Bohaté štáty sa obávali, že akékoľvek formálne ospravedlnenie, alebo uznanie, že obchodovanie s otrokmi predstavuje zločin proti ľudskosti, môže viesť k lavíne žalôb o vyplatenie odškodného.
V záverečnej deklarácii sa síce obchodovanie s otrokmi uznáva ako zločin proti ľudskosti, ale s dodatkom, že "tak tomu malo byť vždy".
Podľa afrických delegátov, ktorí súčasnú ekonomickú priepasť medzi Západom a ich kontinentom pripisujú koloniálnej histórii, deklarácia ani z ďaleka nespĺňa ich požiadavky.
"Je to minimum z toho, čo sme chceli," vyhlásil kenský veľvyslanec pri OSN Amina Mohamed. "Je to sklamanie. Ďaleko zaostáva za tým, čo sme chceli," dodal zambijský minister spravodlivosti Bonaventure Motale.
Afrika svoje požiadavky na reparácie a ospravedlnenie postavila na tvrdeniach, že európske ekonomiky ťažili z vykorisťovania africkej surovinovej základne a ľudských zdrojov.
1 2 3 ari