em pravdepodobne ukrýva stovky ďalších tiel. Obeťami sa stali Moslimovia, ktorí sa odrazu stratili, keď jednotky bosnianskych Srbov, bývalej juhoslovanskej armády a srbských polovojenských oddielov rýchlo obsadili niekoľko miest na východe
Počas bosnianskej vojny zahynulo asi 200 tisíc ľudí. V tomto konflikte dobre ozbrojené srbské jednotky spočiatku bojovali proti Chorvátom a Moslimom. Neskôr vypukli boje aj medzi Chorvátmi a Moslimami. Tisíce ľudí zomreli počas "etnických čistiek" po dobytí miest a dedín. "Pracujeme tu piaty týždeň a doteraz sme našli 177 tiel a 50 častí tiel," povedal Murat Hurtic, šéf expertného tímu Moslimskej komisie pre stratené osoby.
Podľa Hurtica testy ukázali, že v hĺbke tri metre pod odkrytými hrobmi boli pochované ďalšie telá. Masový hrob sa nachádza na hornatom a zalesnenom území mimo cesty v blízkosti mesta Zvornik. "V tomto štádiu nevieme, koľko tiel sa nachádza nižšie a či boli pochované spolu s tými, ktoré sme našli doteraz. Môžu ich byť stovky, ale bezpečne je ich najmenej 100," povedal priamo na mieste Hurtic pre agentúru Reuters.
Ďalšia expertka z odboru súdneho lekárstva Eva Klonowski povedala, že Crni Vrh je v skutočnosti "druhotným" masovým hrobom: "Telá sem boli prevezené z jedného alebo viacerých "prvotných" hrobov".
Najväčším prvotným alebo pôvodným masovým hrobom je Glumina s 274 obeťami zabalenými v plastických vreciach bývalej juhoslovanskej armády. Najväčší "druhotný" hrob je Kamenica, do ktorého presťahovali 500 telesných pozostatkov v snahe zakryť zločin.
Komisia oznámila, že na základe informácií svedkov a ďalších zdrojov očakáva nájdenie pozostatkov ľudí zabitých v oblasti v rokoch 1992, ako aj tisíce Moslimov zo Srebrenice, ktorí prišli o život počas srbskej masakry v roku 1995. "Doteraz máme dokumenty od ľudí, ktorí zmizli vo Zvorniku, Bratunaci a Vlasenici v roku 1992," povedal Hurtic.
Členovia Hurticovho tímu sprevádzaní vyšetrovateľmi OSN pre vojnové zločiny pracovali vo vnútri hrobu s rozlohou 35 x 4 metre a trpezlivo odstraňovali zem z kôp šiat, kostí a topánok. "Mnohé kosti a lebky boli poškodené nábojmi, čo znamená, že obete boli a najväčšou pravdepodobnosťou popravené," povedala Klonowski.