Predĺženie misie aliancie po tom, čo koncom septembra vyprší jej mandát na zbieranie zbraní od albánskych rebelov, je "najpraktickejšie" riešenie, vyhlásil dnes v Bruseli predseda ICG Gareth Evans. Evans, bývalý šéf austrálskej diplomacie, argumentoval tým, že vojaci NATO sa už nachádzajú na území krajiny.
Túto myšlienku podporil aj americký generál Wesley Clark, ktorý na jar 1999 viedol nálety NATO proti JZR a ktorý v súčasnosti pôsobí ako člen správnej rady ICG. "NATO má na Balkáne skúsenosti," vyhlásil generál na tlačovej konferencii v bruselskom sídle organizácie.
V zverejnenej správe ICG sa uvádza, že "dohoda o novej misii NATO rozhodne, či v Macedónsku bude mier alebo vojna".
Aliancia zatiaľ vylučuje možnosť, že jej vojaci v Macedónsku zostanú po skončení 30-dňovej operácie Essential Harvest (Hlavná žatva), ktorá musí skončiť do 26. septembra. Macedónsky prezident Boris Trajkovski dnes v prejave pri príležitosti desiateho výročia nezávislosti krajiny potvrdil, že po vypršaní mandátu musí NATO "Macedónsko opustiť".
Trajkovski sa vyslovil za vyslanie jednotky pod mandátom OSN. Za pokračovanie medzinárodnej prítomnosti v Macedónsku sa vyslovili aj predstavitelia EÚ, o konkrétnej forme sa musí ešte rozhodnúť. Otázka Macedónska je jednou z tém víkendového zasadania ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ, ktoré sa koná v belgickom Genvali.
Podľa diplomatov sa ministri pomerne skepticky stavajú k myšlienke vyslanca EÚ v Skopje Francoisa Léotarda, ktorý navrhuje vyslanie jednotky o sile 1500 vojakov pod velením EÚ. Ministri sa skôr prikláňajú k návrhu šéfa nemeckej diplomacie Joschku Fischera, ktorý vyzval na vyslanie jednotky v spolupráci s NATO a pod mandátom OSN.
V rokoch 1992-99 v Macedónsku pôsobila misia OSN UNPREDEP. Predĺženie jej mandátu vetovala na pôde Bezpečnostnej rady OSN Čína po tom, čo Skopje nadviazalo diplomatické styky s Taiwanom výmenou za hospodársku pomoc od ostrovného štátu, ktorý Čína považuje za odštiepeneckú provinciu. Po prepuknutí bojov s albánskymi povstalcami macedónska vláda začiatkom tohto roku diplomatické kontakty s Tchaj-pejom prerušila a "vrátila" sa k Pekingu.