Durban 8. septembra (TASR) - Delegáti Svetovej konferencie proti rasizmu dnes v juhoafrickom Durbane prijali kompromisný text záverečnej deklarácie, v ktorej uznali nespravodlivosť otrokárstva, kolonializmu a "ťažký údel" Palestínčanov.
K dohode o znení deklarácie došlo po deviatich dňoch spornej debaty, kvôli ktorej museli konferenciu OSN predĺžiť - zasadanie sa malo pôvodne skončiť v piatok.
Konferencia sa niekoľkokrát dostala na pokraj kolapsu. Najväčšiu kontroverziu vyvolala iniciatíva Palestínčanov a arabských krajín, aby bol Izrael odsúdený ako rasistický štát. USA a Izrael na protest proti tejto požiadavke konferenciu v pondelok opustili.
Ku konsenzu sa podarilo dospieť až dnes ráno. Arabské štáty - napriek tomu, že kompromis prijali - vyjadrili výhrady proti tomu, že konferencia Izrael priamo neodsúdi za zaobchádzanie s Palestínčanmi.
Dokument uznáva holokaust a odsudzuje antisemitizmus a islamofóbiu. Tiež vyjadruje obavy "o osud palestínskeho ľudu pod cudzou okupáciou". Izrael však konkrétne nekritizuje a nespomína ani sionizmus.
Účastníci konferencie sa dohodli aj na druhom spornom bode a skonštatovali, že otrokárstvo je a vždy bolo zločinom proti ľudskosti. Vyjadrili ospravedlnenie za neprávosti otrokárstva a kolonializmu a ponúkli Afrike balík hospodárskej pomoci.
Zástupcovia krajín EÚ sa bránili tomu, aby bol obchod s otrokmi označený - v rámci celej histórie - za zločin proti ľudskosti, vyjadrili však ochotu odsúdiť moderné otrokárstvo ako takýto zločin.
Zatiaľ nie je jasné, či text dokumentu odstránil európske obavy z možných žalôb s cieľom získať odškodné, viacerí delegáti z Európy však vyhlásili, že s deklaráciou sú v tomto smere spokojní.
Reparácie, ktoré dokument priamo nespája s obchodovaním s otrokmi, budú mať formu úľav z dlhov, otvorenia trhov a boja proti chudobe.
Dokumenty konferencie nie sú právne záväzné a ich plnenie je postavené na prísľube asi 160 účastníckych krajín.