Praha 26. augusta (TASR) - Takmer polovica zamestnancov Pražského hradu musela zmeniť zamestnanie za posledných šesť mesiacov. Na konci februára prezidenta Václava Havla vystriedal jeho nástupca Václav Klaus.
Český denník Mladá fronta Dnes (MFD) v tejto súvislosti poukázal na to, že ľudia, ktorí Hrad opúšťajú, hovoria o úpornej snahe nového prezidenta zlikvidovať všetko, čo zaviedol Václav Havel.
Správy o pomeroch, ktoré prichádzajú z Hradu, sú celkom rozdielne. Ľudia, ktorí tam prišli za Václava Havla, hovoria o "despotickom" Klausovi, ktorý vymenil všetko, čo pripomínalo dobu jeho predchodcu - od nástenných malieb v kancelárii prezidenta až po čašníkov. Nové vedenie prezidentskej kancelárie naopak vyhlasuje, že starý tím nepracoval efektívne, a preto je všetko potrebné zmeniť.
V marci na Hrade pracovalo 107 ľudí, dnes ich je 84, z toho päť vo výpovednej lehote. Za šesť mesiacov prišlo asi 20 nových zamestnancov a takmer 50 odišlo. Ale prepúšťanie sa ešte pravdepodobne nekončí. Ľudia Havlovej éry sú pre nových šéfov stále menej dôveryhodní, mnohí buď odišli, alebo boli preradení na menej kvalifikovanú prácu.
"Ešte uvidíme. Nemáme definitívny počet, na ktorý by sme sa chceli dostávať," citovala MFD kancelára Jiřího Weigla.
Klaus si na Hrad privádza okrem svojich najbližších spolupracovníkov z minulosti aj neznámych mladých ľudí. Niektorí pred tým pôsobili napríklad ako redaktori spoločenských časopisov.
MFD s odvolaním sa na rozhovory s niekoľkými minulými i súčasnými pracovníkmi Hradu predstavuje obrázok posledných mesiacov: Klaus, na rozdiel od voľnomyšlienkárskeho Havla, chce mať všetko a všetkých pod kontrolou, chce všetko vidieť, chce schvaľovať či zamietať aj nepatrné zmeny. Kým kancelár Weigl to označuje za typickú Klausovu vlastnosť - byť o všetkom informovaný, nemenovaný pracovník Hradu oponuje. "(Klaus) rozdrobuje pozornosť na nedôležité detaily a to ho vysiľuje. Navyše, jeho neustále kontrolovanie vyvoláva u podriadených napätie," tvrdí zamestnanec, ktorý chcel zostať v anonymite.
V prvých mesiacoch Klaus nasadil vysoké pracovné tempo, ktoré kontrastovalo s unaveným tempom na konci prezidentovania Václava Havla. Ale po niekoľkých mesiacoch toho bolo veľa aj na športovo založeného Klausa a kvôli prechodenému vírusovému ochoreniu skolaboval. Teraz oddychuje na zámku v Lánoch, musel zrušiť prijatie japonského premiéra či účasť na spomienkových akciách k augustu 1968, uzatvára česká MFD.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) pel