čínskej metropoly v pondelok. Predstavitelia šiestich krajín, vrátane hostiteľskej Číny, sa desaťmesačnú krízu pokúsia ukončiť na rokovaniach, ktoré sa začnú v stredu a potrvajú do piatku.
Agentúra Reuters priniesla stanoviská šiestich krajín, ktoré sa stretnú v Pekingu 27. augusta, aby vyriešili 10-mesačnú krízu spôsobenú jadrovým programom Severnej Kórey (KĽDR). Hlavné mesto KĽDR Pchjongjang tvrdí, že Spojené štáty majú ku krajine nepriateľský postoj a svojimi plánmi chcú zosadiť vodcu komunistického štátu. Svojimi plánmi vraj donútili Severnú Kóreu, aby si vybudovala vlastný jadrový program. KĽDR sa jadrového programu vzdá len vtedy, ak USA podpíšu záväznú dohodu o neagresívnom prístupe a keď znormalizujú svoje diplomatické vzťahy.
USA sa obávajú, že Severná Kórea predá svoj jadrový materiál teroristom a ešte viac tak destabilizuje situáciu v Ázii. Tvrdia, že KĽDR porušili dohodu z roku 1994 o zastavení jadrového programu. USA pripustili možnosť použitia sily na vyriešenie konfliktu. Tiež sľúbili, že ak KĽDR dokázateľne zruší ozbrojovanie, USA pomôže jej obyvateľom.
JUŽNÁ KÓREA - V minulosti bola horlivým nepriateľom komunistického severu a dnes je jedným z najdôležitejších dobrodincov. Južná Kórea sa všemožne usiluje o stabilné medzikórejské vzťahy, nalieha na vyriešení celého konfliktu mierovou cestou a odmieta postoj Japonska a USA, že použitie sily nie je vylúčené.
ČÍNA - V kórejskej vojne v rokoch 1950-53 sa Čína stala záchrankyňou KĽDR a dnes krajine dodáva až 70 percent energie a potravín. Využila svoj vplyv na to, aby donútila KĽDR k rozhovorom. Záleží jej na bezjadrovom kórejskom polostrove, ale zároveň sa obáva, že americký násilný zásah by spôsobil kolaps, a do Číny by utekali ďalšie tisíce utečencov.
JAPONSKO - Tokio sa jadrovým programom svojho chudobného suseda cíti byť ohrozené. Postavilo sa na stranu USA. S KĽDR má nevyrovnané účty kvôli únosom Japoncov v rokoch 1970-80.
RUSKO - Moskva má od druhej svetovej vojny s KĽDR vybudované silné vzťahy, keďže pomohla v krajine zaviesť komunizmus. So severokórejským jadrovým programom nesúhlasí.