Washington 26. augusta (TASR) - Necelých sedem mesiacov po havárii amerického raketoplánu Columbia zverejnia dnes záverečnú správu 13-člennej osobitnej vyšetrovacej komisie Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).
Takmer 250-stranová správa popisuje nielen chyby technického charakteru, ktoré 1. februára zapríčinili samotnú katastrofu, ale veľkú časť viny za ňu pripisuje manažmentu NASA.
V pasáži o technických príčinách nešťastia neprináša správa nič nového, pretože tieto informácie boli zverejňované priebežne. Konštatuje známy fakt, že všetko sa začalo odvíjať od momentu, keď odlomený kus izolačnej peny z vonkajšej nádrže v počiatočnej fáze štartu poškodil tepelnú izoláciu ľavého krídla raketoplánu.
Asi 680 gramov vážiaci kus peny spôsobil v krídle dieru veľkosti taniera, ktorá narušila nosnú konštrukciu krídla. Pri návrate na Zem atmosférické plyny rozpálené na 2000 stupňov Celzia roztavili nechránený kov povrchu krídla, prenikli dovnútra konštrukcie a spôsobili rozlomenie celého raketoplánu.
Takmer polovica správy, z ktorej v pondelok citovali americké médiá, sa však nevenuje technickým príčinám havárie, ale spôsobom, akým NASA s problémom narábala. Americká vesmírna agentúra napríklad nesprávne posúdila viaceré varovania inžinierov, upozorňujúcich na rozsah škôd spôsobených už pri štarte Columbie. Komisia kritizuje tiež veľké nedostatky v komunikácii medzi jednotlivými oddeleniami NASA.
Odborníci navrhovali zistiť skutočný stav krídla ešte na obežnej dráhe. Vedenie NASA však tieto návrhy odmietalo, pretože by skomplikovali let. Agentúra v 16. deň letu rozhodla, že poškodenie nie je vážne a sedemčlennej posádke povolila návrat na Zem.
Práca vyšetrovacej komisie stála 20 miliónov dolárov. Komisia odporúča zmeniť celkovú štruktúru NASA, aby sa mohli čo najskôr obnoviť lety prerušené po havárii Columbie. Navrhla niekoľko opatrení, napríklad fotografovanie raketoplánov počas štartu a na obežnej dráhe alebo používanie Medzinárodnej vesmírnej stanice na opravu a kontrolu poškodených raketoplánov.
NASA uskutočnila v uplynulých mesiacoch niekoľko personálnych zmien. Napríklad odvolala vedúcu manažérku letov Lindu Hamovú v Johnsonovom vesmírnom centre v Houstone a vymenila vedenie Kennedyho vesmírneho centra na Floride.