Madrid 26. augusta (TASR) Desiatky mladých opustili v uplynulom období skupiny uskutočňujúce pouličné výtržnosti v Baskicku po tom, ako zostali bez lídrov a ďalších inštrukcií v dôsledku rozbitia viacerých kománd teroristickej skupiny ETA. Tá svojich mladých stúpencov podľa denníka ABC prestáva riadiť a pre vstup priamo do svojich radov, kde by sa cítili "istejšie", vyžaduje od záujemcov potvrdenie o odsúdení za teroristické činy, ich napomáhanie či výtržnosti.
"Keď sa začal zvyšovať počet neúspechov, snažili sme sa skontaktovať s predstaviteľmi jedného z kománd Segi s cieľom získať ďalšie inštrukcie. Bolo to však nemožné, akoby sa pod nimi zem prepadla," tvrdí mladý Bask Gorka, zadržaný počas nedávnej policajnej operácie proti výtržníckym skupinám v Baskicku.
Tento adept na vstup do teroristickej organizácie mal dôvod na to, aby sa cítil opustený a demoralizovaný. Úspešné policajné zásahy voči viacerým komandám poverených koordinovaním tzv. kale borroka nechali ich stúpencov bez vedenia i ďalších strategických postupov. Mnohí z doterajších šéfov sú vo väzení, ďalší sú na slobode len podmienečne a neodvážia sa pohybovať vo svojom doterajšom prostredí. "Najprv od nás požadujú pouličné výtržnosti, ale potom, keď žiadame o pomoc, pokyny, ako ďalej, ničoho sa nedočkáme," pokračuje Gorka, ktorý sa pred svojim zadržaním snažil opakovane skontaktovať s organizáciou ETA v snahe stať sa členom komanda. Napokon, za svoju opakovanú účasť na pouličných násilnostiach by mohol dostať podobný trest ako za atentáty spáchané členmi kománd. Tie majú však pevnejšiu infraštruktúru a tiež väčšie uznanie zo strany baskickej ľavice, čo znamená aj väčšiu pomoc v prípade zadržania.
Tak ako Gorka existuje celá stovka ďalších mladíkov zapojených do pouličných výtržností riadených skupinami podporujúcimi ETA, ktorí klopali na dvere teroristickej organizácie. Nik im však neotvoril. Vedenie ETA sa totiž obáva, že by sa medzi nimi mohol nachádzať aj niekto nežiadaný. V organizácii totiž vznikla psychóza v súvislosti s obavami, že priamo medzi členov vedenia sa podarilo preniknúť niekomu nezvanému, čo by vysvetľovalo aj rozbitie viacerých skupín v priebehu uplynulých rokov. Medzi nimi aj organizácie ako Jarraj, Haika či Segi, ktoré fungovali ako filtre a zaručovali, že nový člen prechádzajúci spomedzi výtržníkov do komanda ma vyhovujúci "životopis". Ich rozbitím však ETA prišla o značnú kontrolu uchádzačov o členstvo a rozhodla sa radšej neprijímať potenciálnych teroristov, ako podstúpiť riziko, že medzi nádejnými ostrostrelcami je donášač.
Gorkovi sa síce nepodarilo skontaktovať priamo s vedením ETA, no dostal odkaz. Prijmú ho len vtedy, ak ho polícia zadrží ako tzv. pouličného teroristu a bude odsúdený. Predtým, než by sa dostal do väzenia, by ušiel do Francúzska a až potom by sa z neho stal nový "pištolník" teroristickej organizácie.
Gorkov prípad nie je podľa baskickej polície jediným. Hoci sa niektorým ašpirantom spomedzi výtržníkov podarilo získať dôveru vedenia ETA a dostať sa do jej radov aj bez vydokladovania svojej teroristickej minulosti, vo všeobecnosti nie je požadované odsúdenie za teroristické činy ničím výnimočným. "Majú sotva 17 rokov a už sa od nich žiada, aby obetovali svoj život za Baskicko, aby podpaľovali autobusy a bankomaty s rizikom, že strávia celú svoju mladosť za mrežami. Napokon sa však ukáže, že im ETA aj tak neverí, keď sa uchádzajú o členstvo, čo medzi mladými vyvoláva znechutenie," tvrdí jeden z členov protiteroristického komanda. "A potom, keď ich zadržia a uväznia, neznamenajú pre ETA vôbec nič," dodáva.
(spolupracovníčka TASR Monika Poláková)