Brasilia 25. augusta (TASR) - Dvadsaťjeden brazílskych technikov, ktorí prišli o život pri piatkovej explózii nosnej rakety, skočilo pred neznesiteľnou horúčavou z 32-metrov vysokej odpaľovacej rampy len niekoľko sekúnd pred výbuchom.
Potvrdil to očitý svedok, ktorý bol kolegom zosnulých technikov a inžinierov. Podľa neho mohla teplota na odpaľovacej rampe v momente zapálenia jedného zo štyroch motorov dosiahnuť 3000 stupňov Celzia.
Raketa, ktorá mala v najbližších dňoch vyniesť na obežnú dráhu Zeme dva satelity, vybuchla vo vesmírnom centre Alcantara v štáte Maranhao na severovýchode Brazílie.
Spomínaný šťastlivec uviedol, že pred istou smrťou ho zachránilo len to, že šiel po kľúče od auta svojho šéfa. V čase výbuchu bol od rampy vzdialený asi 400 metrov. Keď sa pozrel do spätného zrkadla automobilu, videl začiatok procesu vznietenia jedného z motorov. Je to okamih, kedy sa reťazovou reakciou spustí zapálenie všetkých štyroch motorov.
Najhoršie bolo podľa neho vedomie, že sa k rampe nemôže priblížiť a pomôcť, keď videl svojich kolegov skákať z výšky rovnajúcej sa streche desaťposchodovej budovy. Podobné hororové scény videli aj svedkovia samovražedných útokov na newyorské Svetové obchodné centrum (WTC), z ktorého dvoch veží skákali 11. septembra 2001 ľudia pred neznesiteľnými horúčavami po náraze lietadiel unesených teroristami.
Ako technik uviedol pre brazílsku spravodajskú stanicu Globo News, ktorá prvá o nešťastí informovala, takúto explóziu môže vyvolať už len obyčajný rádiový signál. Z tohto dôvodu je zakázané vstupovať na odpaľovaciu rampu s rádioprijímačom, mobilným telefónom alebo fotoaparátom. Presná príčina tragédie však stále nie je známa.
Keď prišiel na miesto incidentu riaditeľ lekársko-právneho inštitútu v Sao Luis v štáte Maranao Wanderley Souza, videl dve telá ležiace celkom blízko toho, čo zostalo z odpaľovacej rampy. Všade naokolo boli rozžeravené kusy neforemného železa. Pod troskami boli ďalšie telá, z ktorých nezostalo prakticky nič. Žiadna z obetí nemala oblečenie, všetko bolo úplne zuhoľnatené.
Zvyšky všetkých tiel sa záchranným tímom podarilo nájsť, na ich identifikáciu však budú potrebné testy DNA, dodal Souza.
Devätnásť metrov vysoká a 50 ton vážiaca raketa typu VLS-1 so 40 tonami pohonných látok a s doletom 1000 kilometrov, ktorá stála Brazíliu 6,5 milióna dolárov, mala byť odpálená do vesmíru dnes. Oba satelity mala vyniesť na obežnú dráhu vo vzdialenosti 750 kilometrov od povrchu Zeme.